Choć nie bez racji uważa się, że w handlu najgorętsza część sezonu akwarystycznego przypada w okresie od jesieni do wiosny, to prawdziwi pasjonaci tego hobby pozostają aktywni przez cały rok i wiosną oraz latem z równym zapałem odwiedzają sklepy zoologiczne. Pytanie tylko, jak sprawić, aby wybrali właśnie nasz sklep? Odpowiedź na nie jest prosta – zaoferujmy im to, czego najbardziej pragną. Tylko co to jest, czy raczej – co to będzie w nadchodzącym sezonie? Już za chwilę prześledzimy najnowsze trendy i mody rządzące akwarystyką oraz wskażemy te jej dziedziny i związane z nimi produkty, które w najbliższych miesiącach powinny stać się „motorami napędowymi” tego hobby i przysporzyć nam pokaźnych zysków ze sprzedaży.
Produkty klasy premium
Jednym z najbardziej widocznych trendów w akwarystyce, który najprawdopodobniej wciąż będzie się rozwijać jest zwrócenie się konsumentów w stronę produktów z wyższej półki. Wynika to ze zmiany sposobu myślenia dzisiejszych akwarystów. Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nich traktowała akwarium głównie jako narzędzie do realizacji swojego hobby. Na pierwszym miejscu liczyła się więc funkcjonalność i praktyczność, zaś cechy takie jak wygląd samych zestawów miały bardziej drugorzędne znacznie. Obecnie jest jednak zupełnie inaczej – akwarium, zarówno w oczach hobbystów jak i opinii społecznej – awansowało do roli pełnoprawnej i oryginalnej ozdoby mieszkania. Wśród przyczyn tego zjawiska można upatrywać swoistej „zmiany pokoleniowej”. Otóż akwarystyka była w Polsce niebywale popularna i modna w latach 80. ubiegłego wieku. Można wręcz założyć stwierdzenie, że co drugi ówczesny nastolatek miał w domu akwarium. Oczywiście, większość z nich z tego „wyrosła”, niemniej teraz – po upływie trzech dekad – bardzo wiele osób przypomina sobie o dawnej pasji z młodości. Często impulsem jest piękne akwarium oglądane u znajomych, na wystawie czy w zoo. Jako osoby w kwiecie swej kariery zawodowej dysponują nieporównanie większymi środkami finansowymi niż w dzieciństwie i mają możliwość wznowienia swego hobby z zupełnie innego poziomu. Akwarium najczęściej ustawiają w salonie, hallu, jadalni czy w innym eksponowanym pomieszczeniu i chwalą się nim przed gośćmi. Aby jednak było się czym pochwalić takie akwarium, wraz z całym osprzętem musi odpowiednio wyglądać i doskonale komponować się z wystrojem mieszkania. Stąd właśnie gwałtowny wzrost zainteresowania klientów zestawami akwariowymi, szafkami, lampami i innym osprzętem z najwyższej półki jakościowej i cenowej. To doskonała wiadomość dla wszystkich właścicieli sklepów akwarystycznych, daje im bowiem okazję do dobrego i stosunkowo łatwego zarobku.
Aby wykorzystać ów trend sklep musi być odpowiednio przygotowany. O co pytają tacy „nowi” akwaryści poszukujący czegoś szczególnego? W pierwszym rzędzie są to ekskluzywne zestawy i zbiorniki akwariowe oraz komponujące się z nimi szafki. Ich wygląd jest bardzo istotny, zwłaszcza, jeśli hobbyście towarzyszy w zakupach żona . Liczy się również wielkość akwarium. Ktoś, kto przed trzydziestu laty musiał kontentować się 30- czy 40-litrowym zbiornikiem (uznawanym wówczas zresztą za całkiem duży ) zapewne będzie chciał puścić wodze fantazji i zafundować sobie akwarium co najmniej 200-, a może nawet 300-litrowe. Oczywiście, nie musimy mieć w sklepie całego przeglądu takich akwariów wraz z szafkami dostępnych „od ręki”, ale przynajmniej jeden lub dwa modele „na stanie” powinny się znaleźć, chociażby po to, aby móc zaprezentować je potencjalnym klientom. W tym celu bardzo przydaje się też ekskluzywne akwarium wystawowe elegancko urządzone w takim właśnie zestawie. Poza tym zaopatrzmy się w katalogi i prospekty możliwie dużej ilości firm. Wielu klientów poszukuje bowiem czegoś szczególnego, co idealnie będzie współgrało z ich salonem czy gabinetem i nawet drobne różnice w wyglądzie akwarium mogą okazać się kluczowe dla podjęcia korzystnej i lukratywnej dla nas decyzji zakupowej. Do najmodniejszych obecnie kolorów należą: klasyczna czerń, biel i egzotyczne gatunki drewna. Chętnie wybierane są zbiorniki wykonane ze szkła odżelazionego (tzw. szkło typu „opti”), wykończone trwałymi materiałami jak aluminium, panele drewnopodobne czy wysokiej jakości tworzywa sztuczne.
Oczywiście wraz z drogim akwarium (duże, ekskluzywne zestawy oferowane są zazwyczaj bez wyposażenia, pomijając oświetlenie) mamy niepowtarzalną okazję do sprzedaży łączonej równie drogiego oprzyrządowania. Dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości filtry (oczywiście do dużych zbiorników polecamy głównie filtry kanistrowe), grzałki, sterylizatory, a także nowoczesne podłoża organiczne, oryginalne dekoracje itp. Uzupełnieniem oferty będą zdrowe, doskonałej jakości rośliny i ryby.
Ponieważ wśród współczesnych akwarystów nie brak szczególnie wymagających indywidualistów, poza oferowanymi gotowymi produktami katalogowymi dobrze jest nawiązać współpracę z firmą wykonującą zbiorniki i szafki akwariowe na indywidualne zamówienie. Może wszak trafić nam się klient na akwarium o pojemności np. 1200 litrów, którego próżno szukać wśród gotowych zestawów. A ponieważ sprowadzenie, wyposażenie, sprzedaż i instalacja takiego zbiornika to naprawdę pokaźny zastrzyk gotówki dla sklepu zdecydowanie warto jest być przygotowanym na taką ewentualność.
Dodajmy również, że produkty klasy premium dotyczą również zwierząt akwariowych. Coraz więcej osób poszukuje bowiem czegoś naprawdę wyjątkowego do obsady swojego zbiornika. W cenie są ryby z odłowu, jak chociażby afrykańskie pielęgnice z Malawi czy Tanganiki, południowoamerykańskie zbrojniki, skalary czy dyskowce, a także duże, oryginalne płaszczki, arowany, sumy itp. oraz wszelkie rzadko spotykane ciekawostki. Jeśli sprawimy, że zagoszczą one w naszych sklepowych zbiornikach to możemy być pewni, że na brak prawdziwych pasjonatów akwarystyki nie będziemy narzekać.
Zbiorniki otwarte
Oryginalnym trendem w akwarystyce jest moda na zakładanie zbiorników otwartych, czyli pozbawionych pokrywy. Częściowo wynika to z dużego zainteresowania tzw. akwarystyką naturalną rozpropagowaną przez japońskiego mistrza Takashi Amano. Lansowane przez niego kompozycje w stylu ryuboku, mizube, iwagumi czy ragwork najczęściej zakłada się właśnie w tego typu akwariach. To jednak nie wszystko – akwariami otwartymi jakiś czas temu zainteresowali się bowiem specjaliści od fehng shui oraz… lekarze. Okazało się, że taki pozbawiony pokrywy zbiornik stojący w mieszkaniu ma dobroczynny wpływ na zdrowie domowników. Parująca z niego dość obficie woda nawilża bowiem suche powietrze w mieszkaniu, ułatwia oddychanie i poprawia mikroklimat. W szczególny sposób dobrodziejstwa te odczuwają osoby o wrażliwych drogach oddechowych lub borykające się z rozmaitymi problemami alergicznymi. Otwarte akwarium świetnie sprawdza się też w pokoju małego dziecka, gdzie z powodzeniem zastępuje sztuczny nawilżacz powietrza.
Jakich produktów poszukują entuzjaści tego typu zbiorników? Przede wszystkim, samego „szkła”. Zbiornik przeznaczony na akwarium otwarte musi być wykonany szczególnie estetycznie. Ponieważ jego górne krawędzie pozostają stale widoczne nie może być mowy o szpecących wzmocnieniach wzdłużnych. Dlatego do budowy akwarium konieczne jest użycie grubszych, bardziej odpornych szyb. Większość klientów życzy sobie transparentnego lub ewentualnie białego silikonu oraz szkła typu „opti” o podwyższonej przejrzystości wykończonego starannym szlifem diamentowym (trapezowym). Spoiny silikonowe powinny być dokładnie rozciągnięte i wygładzone. Poza tym kanony akwarystyki naturalnej lansują stosowanie zbiorników o nieco innych wymiarach niże te standardowe, jak np. 90x45x45 cm. Wszystko to sprawia, że w wielu przypadkach (a nawet w większości) konieczne jest obstalowanie akwarium na indywidualne zamówienie. Aby umożliwić to naszym klientom dobrze jest nawiązać współpracę z firmą lub zakładem szklarskim wyspecjalizowanym w produkcji takich akwariów. Mamy wtedy szansę na bardzo dobry zarobek, zwłaszcza, jeśli ktoś zamawia zbiornik razem z szafką i wyposażeniem. Ponieważ akwarium może mieć niestandardowe rozmiary potrzebna będzie takaż szafka. Przyda się więc również współpraca z doświadczonym zakładem stolarskim.
Akwarium otwarte wymaga odpowiedniego wyposażenia. Składa się na nie lampa wisząca lub nakładana na krawędzie zbiornika. W handlu znajdują się lampy ledowe, metalohalogenkowe oraz zawierające świetlówki T5. Warto posiadać katalogi różnych producentów ponieważ poszczególni klienci wykazują daleko idące preferencje w tym zakresie. Oprócz lamp poszukują oni wydajnych filtrów kanistrowych (najlepiej wraz z akcesoryjnymi szklanymi rurkami przelewowymi wyglądającymi szczególnie elegancko w zbiorniku otwartym), grzałek, a także specjalistycznych podłoży dla roślin, wymyślnych dekoracji (egzotyczne drewno i skały), akcesoriów (narzędzia do sadzenia i przycinania roślin), nawozów oraz – rzecz jasna – samych roślin i ryb. Dużą popularnością cieszą się tutaj modne obecnie rośliny w żelu, które mają szereg zalet zarówno z punktu widzenia oferującego je sklepu, jak i samego akwarysty.
Akwaria morskie
Omawiając najmodniejsze kierunki w akwarystyce nie sposób nie wspomnieć o słonowodnej odmianie tego hobby. Rozwija się ona w Polsce nieporównanie krócej niż jej słodkowodna „krewniaczka” (praktycznie dopiero od lat 90. ubiegłego wieku), ale rozwój ten jest niebywale szybki. Nic w tym dziwnego. Duże, w pełni zautomatyzowane akwarium morskie z atrakcyjnymi bezkręgowcami i rybami to wciąż znaczny wydatek, dlatego jego posiadanie stanowi niejako oznakę dobrobytu, a tym samym jest bardzo modne. Akwaria morskie zdobią więc zarówno gabinety prezesów i siedziby wielu korporacji jak i prywatne mieszkania. Wbrew pozorom jednak hobby to wcale nie musi być drogie. Na rynku pojawiło się bowiem wiele gotowych, niedużych zestawów akwariowych służących do zakładania 100-200-litrowych wycinków rafy koralowej. Takie akwarium wraz z całym wyposażeniem i „życiem” to wydatek niewiele większy niż analogiczny zbiornik słodkowodny i coraz więcej osób decyduje się na jego poniesienie. Zakładanie i opieka nad tego typu akwarium – wbrew utartym mitom – wcale nie są aż takie trudne i poradzi sobie z nimi każdy, nawet początkujący, ale systematyczny i uważny hobbysta.
Oczywiście wraz z popytem na towary do akwarystyki morskiej rośnie ich podaż i w Polsce pojawia się coraz więcej sklepów zoologicznych w których są one dostępne. Niemniej wciąż w bardzo wielu regionach kraju i to nawet w sporych miastach występuje ich deficyt. Jeśli więc w naszej okolicy nie ma takiej placówki być może warto rozważyć rozszerzenie oferty akwarystycznej właśnie o akwarystykę morską. W tym celu należy jednak wygospodarować nieco miejsca, w tym na przynajmniej jeden lub dwa regały z akwariami zawierającymi zwierzęta do ich obsadzania. Poza samymi zwierzętami należy zaopatrzyć się w gotowe niewielkie zestawy do akwarystyki morskiej, podstawowe akcesoria i sprzęt (pompy cyrkulacyjne, sól morską, suplementy, żywy piasek, gęstościomierze, testy do wody, pokarmy dla zwierząt itp.). Należy również poszerzyć naszą wiedzę lub zatrudnić doświadczonego pracownika obeznanego z tym tematem. To wszystko wymaga oczywiście pewnych nakładów, jednak te bardzo szybko mogą się zwrócić. Akwaryści morscy są bowiem wiernymi i dobrymi klientami, którzy bardzo regularnie odwiedzają sklep i potrafią zostawiać w nim całkiem pokaźne sumy mile zasilające naszą kasę. Poza tym, jeśli trafi nam się chętny do założenia większego zbiornika to będzie to doskonała okazja do naprawdę dużego zarobku.
Krewetki i nanoakwaria
Trendem, który od ponad 15 lat cieszy się niesłabnącą popularnością na rynku są miniaturowe zbiorniki akwariowe zwane potocznie nanoakwariami. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są krewetki karłowate – maleńkie skorupiaki w których zakochały się miliony akwarystów na całym świecie. Są one obecne w ofercie niemal każdego sklepu zoologicznego, niemniej zazwyczaj w mocno ograniczonym zakresie obejmującym jedynie najpospolitsze i najtańsze ich odmiany. Jeśli w naszym mieście jest dużo pasjonatów tych bezkręgowców warto zastanowić się nad jej poszerzeniem. Może okazać się, że rzadsze i droższe okazy tych skorupiaków przyciągną do naszego sklepu rzesze hobbystów. Dodatkową zaletą tych zwierząt jest fakt, że nie wymagają one dużo miejsca – spokojnie możemy wyeksponować je w sklepie, a nawet z powodzeniem rozmnażać już w maleńkich akwariach. Jeden poświęcony na ten cel regał akwarystyczny będzie więc w zupełności wystarczający. Obok krewetek warto zaoferować inne drobne bezkręgowce, w tym coraz popularniejsze miniaturowe raczki z rodzaju Cambarellus, kolorowe i oryginalne w kształtach egzotyczne ślimaki czy wreszcie małe rybki, których bardzo wiele gatunków pojawiło się w handlu. Oczywiście zwierzęta to dopiero początek. Wraz z nimi świetnie sprzedają się rośliny akwariowe (zwłaszcza gatunki osiągające niewielkie rozmiary doskonale nadające się do nanoakwariów) oraz akcesoria i sprzęt: gotowe zestawy akwariowe, lampki ledowe, minaturowe filtry, grzałki, podłoża dla krewetek oraz dekoracje, pokarmy i preparaty.
Energooszczędność i LED-y
Ciekawym i specyficznym trendem zauważalnym wśród preferencji pasjonatów akwarystyki jest dążenie do wyszukiwania sprzętu o jak najmniejszym zużyciu energii. Po części wynika to, rzecz jasna, z chęci zaoszczędzenia na wciąż rosnących rachunkach za prąd, niebagatelną rolę odgrywa jednak również swoista moda na ochronę środowiska naturalnego. W każdym razie można założyć stwierdzenie, że chęć zakupu danego sprzętu przez akwarystę bywa odwrotnie proporcjonalna do ilości konsumowanej przez niego energii. W sposób szczególny dotyczy to oświetlenia, które – jak wiadomo – jest stosunkowo prądożerne, zwłaszcza w akwariach roślinnych, naturalnych i morskich. Z tego powodu tryumfy święcą obecnie wszelkie rozwiązania techniczne wykorzystujące technologię diod LED. Zużywają one przeciętnie o połowę energii mniej niż świetlówki, zaś tempo rozwoju tych urządzeń jest bardzo duże. Poszczególne firmy prześcigają się więc w oferowaniu jak najnowocześniejszych modułów i lamp ledowych. Zdecydowanie warto mieć je w swojej ofercie, bowiem (jako droższe od innych rozwiązań) pozwalają na dobry zarobek, zaś ich skuteczna sprzedaż nie nastręcza zwykle większych trudności.
Serwis akwariów
Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednym trendzie wynikającym z rosnącego konformizmu społeczeństwa. Otóż bardzo wielu posiadaczy akwariów oczekuje obecnie, że ktoś zaopiekuje się za nich ich zbiornikami. Z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowany serwis akwariowy. Dotyczy to zarówno zbiorników morskich (tutaj serwis to już od lat bardzo często standard), ale również słodkowodnych: naturalnych, roślinnych i zwykłych akwariów towarzyskich. To dla nas dobra wiadomość, bowiem daje szansę sklepowi na dodatkowy zarobek. Możemy wprowadzić serwisowanie akwarium do naszej oferty. Dzięki temu nasi pracownicy będą mieli więcej pracy, również po godzinach i szansę na dodatkowy zarobek i zwiększenie swoich dochodów. A to z kolei może uchronić nas przed nadmierną rotacją pracowników i ułatwić funkcjonowanie oraz dobre prosperowanie naszego sklepu. Poza tym taki serwis to regularny zarobek nie tylko na samej „robociźnie”, ale również na preparatach, nawozach, pokarmach oraz innych produktach których uzupełniania wymaga każde akwarium. Warto więc wyjść naprzeciwko oczekiwaniom klientów i… dobrze na tym zarobić .