Nawet najspokojniejszy pies pod wpływem rozmaitych bodźców zewnętrznych może niespodziewanie urwać się ze smyczy i uciec swojemu właścicielowi. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w momencie, gdy pupil wystraszy się obcych dźwięków np. hałasu komunikacyjnego, wystrzału fajerwerków, gwałtownych ruchów lub obecności nieznanych mu ludzi i zwierząt.

Jak dowodzą policyjne statystyki, w 2016 roku doszło do 321 zgłoszonych wypadków, w których uczestniczyły zwierzęta. W kolizjach śmierć poniosło 21 ludzi, a 393 zostało rannych. Z kolei bardziej wnikliwe obserwacje przedstawia raport Ogólnopolskiego Rejestru Śmiertelności Zwierząt na Drodze, według którego w tamtym roku miało miejsce aż 3022 zdarzeń z udziałem 5315 osobników rozmaitych gatunków. Zebrane dane ukazują ogromną skalę zjawiska. Niestety i tak większa część wypadków, w których uczestniczą zwierzęta, nie jest rejestrowana. Zakłada się, że jedynie co czwarty kierowca zgłasza tego typu sytuacje odpowiednim służbom.

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego podopiecznego. Jest ono ważne zwłaszcza w nocy, gdy pies staje się niewidoczny dla przechodniów, kierowców i rowerzystów. Bardzo łatwo wtedy o wypadek drogowy niebezpieczny zarówno dla naszego czworonoga, jak i dla człowieka.

Jak zatem poprawić widzialność zwierzęcia na drodze? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne odblaskowe produkty, które powinny znaleźć się w każdym psim zestawie spacerowym. Z tytułu ewentualnych wypadków czy kolizji drogowych pomocne są odblaskowe obroże, szelki czy kamizelki, jak również światełka ledowe doczepiane do obroży. Zwiększają one widoczność zwierzęcia, szczególnie o zmierzchu oraz w nocy, co może niejednemu psu uratować życie i zdrowie. Trzeba bowiem pamiętać, że pies, który uciekł na skutek np. sytuacji lękowej znajduje się w stanie paniki. Może wtedy wybiec na ruchliwą drogę lub pod koła jadących samochodów, co niestety często kończy się tragicznie, mówi zoopsycholog Klaudia Kuraś.

Już teraz odblaskowe światełka można otrzymać przy zakupie produktów marki Petvita. Gadżet przypięty do obroży sprawi, że zwierzę będzie w zasięgu wzroku właściciela oraz innych ludzi nawet o zmroku.

www.petvita.com.pl/bezpieczny