Autor Justyna Przełączkowska

Training & Scientifi Communication Specialist

Royal Canin Dystrybucja Sp. z o.o.

,,Jakość i rodzaj karmy ma niebagatelny wpływ na zdrowie i komfort życia psa. Dlatego zawsze należy dokładnie przemyśleć jaką karmę podajemy zwierzęciu. Aby trawienie i wchłanianie składników pokarmowych zachodziło w odpowiedni sposób, należy stosować dietę o najwyższej strawności i przyswajalności. Szczególną uwagę na strawność karmy należy zwrócić uwagę w przypadku psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym.”

 

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego

Aby w pełni zrozumieć mechanizm powstawania zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, należy zgłębić wiedzę na temat procesu trawienia i przyswajania składników pokarmowych przez psa. Czym jest trawienie? To enzymatyczny rozkład substancji pokarmowych na mniejsze cząsteczki, które następnie mogą być wchłonięte przez komórki jelit. Trawienie wstępne u psów odbywa się w żołądku. W wyniku działania soków żołądkowych, pokarm zamieniany jest w półpłynną treść, a szczególną rolę w tym procesie odgrywa pepsyna, odpowiadająca za rozkład białek. Po przejściu do dwunastnicy treść pokarmowa podlega dalszemu trawieniu za pomocą enzymów trzustkowych i jelitowych. Wchłanianie składników pokarmowych odbywa się w jelicie cienkim. Powstałe w wyniku procesu trawienia aminokwasy, kwasy tłuszczowe, glukoza czy część spożytej wody zostają wchłonięte przez komórki jelita cienkiego, by stąd trafić do krwioobiegu. Niestrawione składniki pokarmowe takie jak włókno roślinne lub niestrawne białka (białka niskowartościowe) przechodzą do jelita grubego. Część z nich jest rozkładana przez bakterie okrężnicy, natomiast reszta zostaje wydalona.

Strawność poszczególnych składników karmy
Strawność i ilość poszczególnych składników karmy (tłuszcze, węglowodany, białka, włókno) decydują o przyswajalności całej dawki pokarmowej. Tłuszcze oraz węglowodany, takie jak gotowana skrobia czy monosacharydy, są przez organizm zwierząt mięsożernych trawione niemal w całości (~96%). Tłuszcz jest trawiony najlepiej ze wszystkich składników pokarmowych. Jego strawność wynosi ponad 90%. Jest on niezbędny dla organizmu psa, stanowi bowiem źródło energii i ważnych kwasów tłuszczowych. Zawartość tłuszczu w diecie psa powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia psa. Wysoki poziom tłuszczu powoduje wydłużenie procesu trawienia oraz spowalnia opróżnianie żołądka. Najbardziej zróżnicowanym pod kątem strawności elementem są białka. Białko stosowane obecnie w komercyjnych karmach wysokiej jakości jest strawne w 80-90%, natomiast w tanich karmach niskiej jakości zaledwie w 75%. Firma Royal Canin wprowadziła kryterium LIP (Low Indigestible Proteins) do oznaczania białek o najwyższej wartości biologicznej. Strawność białek LIP przekracza 90%, co zapewnia optymalną przyswajalność. Oznaczenie LIP to gwarancja, że tak oznakowane białka zawierają nie więcej niż 10% niestrawnych frakcji. W praktyce strawność tych białek przekracza nawet 95%.

Włókno w karmie

Jeśli karma charakteryzuje się niską przyswajalnością, duża ilość niestrawionych białek przenika z jelita cienkiego do grubego.

Powoduje to zwiększenie fermentacji jelitowej. Psu zaczynają dokuczać wzdęcia, a objętość odchodów jest duża. Odwrotnie dzieje się w przypadku karm, które zawierają białka o wysokiej strawności, takie jak np. gluten pszenny. Białka te cechują się maksymalną przyswajalnością, więc ilość niestrawnych resztek jest niewielka. Problemy ze strony przewodu pokarmowego mogą także wynikać ze złych proporcji włókna fermentującego. Włókno fermentujące po przejściu do okrężnicy podlega rozkładowi bakteryjnemu w procesie fermentacji. W umiarkowanych ilościach pobudza ono wzrost dobroczynnych bakterii i odżywia komórki okrężnicy. Jednak nadmierna ilość tego rodzaju włókna może skutkować nieprawidłowym rozwojem mikroflory przewodu pokarmowego i jednocześnie nadmierną fermentacją oraz wzdęciami. Również ważna jest zawartość drugiego rodzaju włókna, niefermentującego. Nie rozpuszcza się ono w wodzie, nie podlega rozkładowi bakteryjnemu. Pochłania jednak wodę, co sprzyja poprawie konsystencji odchodów. Istotnym jest jednak fakt, że włókno niefermentujące przyspiesza pasaż treści pokarmowej, stąd jego poziom musi być dopasowany do potrzeb psa. Podobnie jak u ludzi, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego u psów stanowią bardzo powszechny problem. Niestety, większość ludzi bagatelizuje typowe dla wrażliwego przewodu pokarmowego objawy i nie kojarzy ich z podawaną psu karmą. Warto zastanowić się jaką karmę wybieramy dla naszego psa. Co daje wybór karmy o najwyższej strawności? Po pierwsze, więcej składników
zostaje wykorzystanych przez organizm psa. Do drugie, odchody s dobrze uformowane i jest ich mniej. Jednak, co najważniejsze, karma o wysokiej strawności zapobiega wzdęciom i sprzyja prawidłowemu przebiegowi trawienia, czyli wpływa na dobre samopoczucie psa.