Warszawa Stolicą Gupika

W sierpniu w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym zagoszczą rybki z Europy, Azji i Oceanii. W dniach 9-11 sierpnia br. odbędą się po raz pierwszy w Warszawie Mistrzostwa Europy Gupików Par IKGH, II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Gupików Par i Konkurs Mistrza Projektowania Genetyki Gupików a także pokonkursowa Wystawa Rybek.

W sali edukacyjnej Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w ponad 200 akwariach, podziwiać będziemy rybki z najlepszych hodowli z niemalże całego świata. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele międzynarodowej „elity” akwarystycznej:

– Anshin Lu (prezes największego klubu hodowców gupików na Tajwanie),

– William The (prezes największego klubu hodowców gupików w Indonezji),

– Hermann Ernst Magoschitz (najbardziej tytułowany hodowca gupika i wielokrotny mistrz Europy z Niemiec),

– Peter Eder, (wiceprezes IKGH oraz jeden z najlepszych hodowców gupików w Europie – Austria),

– Denis Barbe (prezes francuskiego klubu akwarystów, ekspert i hodowca z Francji),

– Jan Budai (prezes największego klubu gupików na Słowacji oraz jeden z najlepszych hodowców gupików w Europie),

– Bill Galbally (prezes brytyjskiego klubu hodowców gupików w UK)

– Istvan Toma (przedstawiciel węgierskiego klub gupików).

Impreza połączy akwarystyczne hobby wschodu z zachodem – Azji i Europy. Warszawa obchodzić będzie prawdziwe święto gupików 🙂

Jury konkursowe, oceniać będzie ryby zgłoszone na Konkursy – ich proporcje, kolor i kształty zgodnie ze standardami IKGH (najważniejszej europejskiej organizacji hodowców gupików – Internationales Kuratorium Guppy Hochzucht) oraz regulaminami innych konkursów.

Rybki, jakie będziemy podziwiać, przyjadą do Warszawy m. in. z Chin, Tajwanu, Malezji, Indii, Tajlandii, Indonezji, Filipin, Anglii, Niemiec, Francji, Austrii, Słowacji, Włoch, Węgier i Bułgarii. Nie zabraknie też rybek pochodzących z polskich hodowli.

Podczas Konkursu wręczone zostaną nagrody w kilkunastu kategoriach – różnych gatunków gupików – oprócz oryginalnych statuetek, dyplomów zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez znaną na całym świecie firmę AQUAEL – polskiego producenta sprzętu akwarystycznego i produktów dla zwierząt.

W dniach 10-11.08.2019 r. (sobota-niedziela), planujemy otwartą Wystawę dla zwiedzających,prezentację wyników Konkursu, udział w panelach na temat hodowli ryb i warsztaty sędziowania akwarystyki.

W sobotę o 14.00 odbędzie się ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia nagród Konkursowych.

Wydarzenie to zorganizowane zostało z inicjatywy członków HWGC Honourable World Guppy Club – klubu hodowców gupików założonego w Polsce, a działającego na całym świecie oraz Warszawskiego ZOO.

Impreza odbędzie w sali konferencyjnej Warszawskiego ZOO, a wstęp jest bezpłatny.

Partnerami imprezy są AQUAEL, Diversa Pet Products, DISCUS Sklep Akwarystyczny, Firma Fluval oraz SERA.

HWGC Honourable World Guppy Club zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych na temat akwarystyki i propagowaniem tego hobby poprzez organizację wystaw, szkoleń, wykładów i konkursów.

Gupiki/ Pawie oczko/ Poecilia Reticulata/ MILLION FISH są jednym z najbardziej popularnych gatunków rybek akwariowych, szybko się rozmnażają i nie ma dwóch takich samych rybek – każdy gupik jest inny.

Nazwa gupików – GUPPY (ang.) pochodzi od imienia angielskiego badacza Roberta Johna Lechmere Guppy, który odkrył je na Trynidadzie. Na jego cześć tej rybce została nadana nazwa łacińska Girardinus guppii.

Na potrzeby akwarystów, którzy swoje okazy coraz częściej zaczęli wystawiać na specjalnych wystawach i konkursach, opracowano szczegółowe normy. Normy te związane są z systemem punktacji, oceniającym głównie wielkość, kształt płetwy ogonowej i grzbietowej, kształt i odpowiednie proporcje ciała, sposób pływania, a także barwę ciała i płetw.

Aktualnie wyróżnia się 13 standardowych rodzajów gupików, wydzielonych głównie na podstawie kształtu płetwy ogonowej:

  • Wachlarz – płetwa ogonowa powinna mieć kształt wąskiego trójkąta, którego wierzchołek tworzy odpowiedni kąt,
  • Triangel – płetwa ogonowa powinna mieć kształt szerokiego trójkąta, którego kąt wierzchołkowy ma odpowiednią ilość stopni,
  • Welon – płetwa ogonowa długa, jej górna i dolna krawędź mają być łukowato wygięte, a tylna krawędź powinna być wklęsła,
  • Proporczyk – płetwa ogonowa powinna mieć kształt wydłużonego prostokąta, zaokrąglonego u nasady,
  • Dwumiecz – płetwa ogonowa powinna być owalna, a jej górne i dolne promienie muszą być mieczowato wydłużone (kształt mieczy),
  • Górny miecz – płetwa ogonowa owalna, a jej górne promienie muszą być mieczowato wydłużone i biec równolegle do osi ciała,
  • Dolny miecz – płetwa ogonowa powinna mieć kształt owalny, jej dolne promienie wydłużone w kształcie miecza,
  • Lira – płetwa ogonowa powinna przypominać kształtem lirę,
  • Łopatka – płetwa ogonowa w kształcie łopatki saperskiej,
  • Płomyk – płetwa ogonowa o kształcie płomienia świecy,
  • Rakietka – płetwa ogonowa okrągła o kształcie rakietki ping-pongowej,
  • Igiełka – płetwa powinna być okrągła i wydłużona na kształt igły
  • Półksiężyc – płetwa ogonowa w kształcie połowy księżyca.

GUPIKI – MOSQUITO KILLERS – ZABÓJCY KOMARÓW – występujące pierwotnie na Karaibach i w północno-wschodniej części Ameryki Południowej. Zostały introdukowane na wszystkich kontynentach poza Antarktydą do walki z larwami komarów i tym samym z malarią.

Kontakt:

Tomasz Czyż – organizator 609 999 016, hwgc98@gmail.com, tomasz@szkolenia.pl