W 2007 roku, z chwilą wprowadzenia na polski rynek haczyków do usuwania kleszczy Tick Twister®, produkowanych we Francji przez firmę H3D, założoną przez ich wynalazcę, lekarza weterynarii dra Denis Heitz’a, firma Portica stworzyła własną, swojsko brzmiącą, łatwą do zapamiętania, polską nazwę dla tego produktu: Kleszczołapki®.
Niestety, uroda tej nazwy stała się jej wadą. Już po kilku latach niefrasobliwi dziennikarze, a z czasem dystrybutorzy i sprzedawcy wszelkich narzędzi do usuwania kleszczy, zawłaszczyli ją, uznając, że to nazwa kategorii produktów. Nic bardziej mylnego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę albo nie biorą pod uwagę, że istnieje coś takiego, jak prawa autorskie, i ta nazwa zawsze należała wyłącznie do firmy Portica. Na domiar złego z chwilą wygaśnięcia patentu na haczyki na rynku pojawiło się wiele kopii, niestety, odbiegających jakością od oryginału. Ich chińscy producenci bez skrupułów używali i używają „od zawsze” zastrzeżonej przez H3D nazwy Tick Twister®, zaś nasi importerzy, być może nieświadomie, nazwy Kleszczołapki®.
W związku z tym Portica zgłosiła do Urzędu Patentowego wniosek o zastrzeżenie swojej nazwy. Szczegółowo udowodniła, że jest jej twórcą, że rynek kojarzy ją głównie z haczykami, które dystrybuuje, a rzetelni producenci innych przyrządów nie stosują jej do nazywania swoich produktów. Na podstawie bogatego dossier Urząd Patentowy przyznał Portice rację. Nazwa Kleszczołapki® została wpisana do rejestru zastrzeżonych znaków towarowych. Od tej chwili wyłącznie Portica ma prawo do używania nazwy Kleszczołapki®, która przypisana jest wyłącznie do haczyków do usuwania kleszczy produkowanych przez firmę H3D.
Oznacza to także, że nie wolno stosować tego znaku słownego jako nazwy kategorii narzędzi do usuwania kleszczy.
Przy okazji dobrze jest przypomnieć, że oryginalne haczyki produkowane są wyłącznie we Francji przez firmę H3D. Ich nowa wersja, Clipbox, to zastrzeżony wzór towarowy i próby kopiowania z pewnością spotkają się z działaniami prawnymi ze strony ich właściciela.
Trochę czasu minie, zanim w tej kwestii nastanie porządek, ale Portica ma teraz w ręku prawne instrumenty do ochrony swojej własności.

portica.pl