Wielu początkujących akwarystów zachwyca się zbiornikami naturalnymi i marzy o posiadaniu takiego w domu. Ogranicza ich często niepokój, że nie poradzą sobie z aranżacją i utrzymaniem akwarium w dobrej kondycji. O rady, wsparcie i zachętę dla adeptów aquascapingu poprosiliśmy doświadczonego w tej dziedzinie profesjonalistę, który na co dzień zajmuje się zakładaniem akwariów, a także tworzy projekty na międzynarodowe konkursy akwarystyczne, Pawła Mielniczka.
Tekst: Paweł Mielniczek
1. Jakie są najczęstsze wątpliwości osób, którym podoba się któryś ze stylów akwarystyki naturalnej, ale boją się, że nie podołają założeniu i utrzymaniu zbiornika?
Tak naprawdę nie ma znaczenia, w jakim stylu jest akwarium. Wiele osób marzących o akwarium nie zdaje sobie sprawy, jak wiele błędów można popełnić już na starcie. Cały zamysł, projekt powinien być dobrze przemyślany. Umiejscowienie, wymiary zbiornika, rozwiązania techniczne, od filtracji zaczynając, po technikę CO2 i wiele innych. Każdy, nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Trzy główne czynniki wpływające na funkcjonowanie naszego akwarium to filtracja, oświetlenie i nawożenie. Z nimi też akwaryści mają najwięcej problemów.
2. Który ze stylów aquascapingu jest wskazany dla początkujących, od którego najlepiej zacząć?
Każdy ze stylów jest dobry na start. Wszystkie mają jedną najważniejszą zasadę… odpowiedni serwis i nawożenie. Osobom bez doświadczenia bądź też z mniejszym doświadczeniem polecam wystartować z prostszymi projektami pod względem liczby detali w naszej aranżacji, z mniej wymagającymi roślinami. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie inne czynniki muszą być dobrze zaplanowane i zaprojektowane.
3. Czy w sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym możemy znaleźć niezbędny sprzęt?
Jeśli chodzi o podstawową akwarystykę dla przeciętnego Kowalskiego, w większości tak. Gdy chcemy jednak wystartować z akwarium naturalnym, z zachowaniem zasad aquascapingu, na dobrym markowym sprzęcie i z wyszukanymi materiałami aranżacyjnymi czy też roślinami, to w większości sklepów tego nie znajdziemy. Niestety, takich sklepów brakuje.
4. Poprosimy o podstawowe tipy przy zakładaniu zbiornika, 10 praktycznych wskazówek.
Pamiętaj, że najważniejsza zasada doboru akwarium to idealne proporcje. W przypadku akwariów naturalnych kluczowym wymiarem jest szerokość zbiornika, czyli tzw. głębia optyczna. To dzięki niej możesz tworzyć podwodne krajobrazy.
Kiedy masz wybrany rozmiar szkła, dopasuj do niego oświetlenie. W przypadku lamp podwieszanych zawsze warto brać większą moc. Pamiętaj, że na przykład wystające korzenie zabierają dużo światła. Natomiast lampy stawiane na akwarium mocno ograniczają Twoje aranżacje w przypadku wystających korzeni.
Kluczowe jest odpowiednie dobranie filtracji. Czy to będzie filtracja typu SUMP, czy też filtr zewnętrzny kubełkowy, pamiętaj, że NADfiltracja, czyli jej nadmiar, jest jak najbardziej pożądany. Im więcej, tym lepiej!
Dobrze skompletowane urządzenia czy instalacja CO2 pozwolą Ci na utrzymanie stabilności w akwarium, a jednocześnie zmniejszą ilość pracy (np. automatyczne dozowniki nawozów).
Stosuj preparaty, nawozy najlepiej jednej firmy. Wszystkie marki, tworząc linie produktów, opracowują je tak, by się uzupełniały. W przypadku podawania nawozów czy preparatów z różnych firm ryzykujemy podawaniem np. zdwojonej ilości jakiegoś pierwiastka.
W zależności od stylu dobierz odpowiednie do konkretnego projektu aranżacji materiały (korzenie, kamienie itp.), które będą miały jak największą liczbę detali (pęknięcia, wżery, nietuzinkowe formy).
Rozrysuj projekt i dobierz do niego rośliny pod kątem ich wielkości, kształtu i koloru.
Akwarystyka uczy cierpliwości. Daj spokojnie wystartować swojemu zbiornikowi. Zalecamy podawać od pierwszych dni bakterie.
Na początku świeć maksymalnie 6–7 godzin nie pełną mocą, pamiętaj, że rośliny stosowane w akwarystyce w większości pochodzą z upraw emersyjnych.
Badaj wodę systematycznie, dzięki temu poznasz zapotrzebowanie swojego akwarium na wszystkie niezbędne pierwiastki i unikniesz problemów z glonami.
5. Najczęstsze błędy popełniane przy zakładaniu – czego unikać?
Spokojnie można byłoby napisać książkę na ten temat. Najczęstsze błędy to: zbyt długie świecenie, za mała liczba roślin, złe nawożenie, niewydolna filtracja i chyba najczęstsze – zbyt rzadkie i nierzetelne serwisy.
6. Najczęstsze błędy popełniane przy utrzymaniu zbiornika – czego unikać?
Przede wszystkim rutyny. Akwarium to organizm żywy i powinno się tak je traktować.
Pamiętajmy, by przy serwisie robić testy wody, podawanie na oko nawozów przysparza kłopotów. Czas i moc świecenia zmniejszajmy powoli… w dłuższych, tygodniowych, a najlepiej dwutygodniowych odstępach czasu, by w razie problemów móc szybko zareagować.
Z doświadczenia wiem, że większe podmiany (nawet do 70–80%) skuteczniej zmniejszają powstawanie glonów, wypłukują zbiornik z patogenów i dostarczają pierwiastki, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w postaci nawozów. Niestety, większość akwarystów robi za małe podmiany i bardzo często jest to powodem złej kondycji zbiornika i powstawania glonów.
Prócz samego akwarium cała nasza aparatura musi przechodzić serwis, zaczynając od filtracji, po technikę CO2.