Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment preparatów, które pomagają chronić nasze zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi. Począwszy od tych naturalnych, najczęściej na bazie olejków eterycznych odstraszających komary i kleszcze, poprzez preparaty działające na zasadzie fizycznej zawierające dimetykon, na preparatach biobójczych oraz produktach leczniczych kończąc.

Niedawno do grona produktów leczniczych weterynaryjnych, które mają za zadanie chronić psy przed ektopasożytami dołączyła obroża Beaphar Canishield. Jest to produkt o wysokiej skuteczności, który długotrwale uwalnia składnik aktywny, pozwalając w tym czasie zapewnić ochronę przed inwazją pcheł oraz kleszczy.

Najczęstsze zagrożenia

Kleszcze

Kleszcze są niepożądanymi i niebezpiecznymi pasożytami, pasożytują zarówno na ludziach jak i zwierzętach. Najczęstsze kleszcze występujące w Europie należą głównie do rodziny kleszczy (Ixodidae), takich jak Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus iDermacentor reticulatus. Kleszcze mogą przenosić różne choroby zakaźne na psy i ludzi, takie jak borelioza (choroba z Lyme). Choroby te mogą powodować wiele dolegliwości, a nawet śmierć żywiciela. Ukąszenia kleszczy mogą również skutkować zmianami w obrębie skóry, miejscowymi stanami zapalnymi, powodując konieczność wizyty u lekarza weterynarii.

Pchły

Najczęściej występującymi pchłami u psów w Europie są Ctenocephalides felis (kocia pchła). Większość cyklu życiowego pcheł przebiega w środowisku zewnętrznym, tak więc psy mogą zostać zaatakowane przez pchły w dowolnym miejscu lub przez bezpośredni kontakt z innymi zarażonymi zwierzętami. Gdy pchła znajdzie swojego preferowanego żywiciela, na przykład psa, zazwyczaj go nie opuszcza, chyba że zostanie zabita w skutek podania preparatu leczniczego. Pchły żywią się krwią psa, powodując drapanie i dyskomfort. Poważne inwazje mogą nawet prowadzić do anemii. Pchły wytwarzają ślinę podczas pobierania pokarmu, co może prowadzić do reakcji alergicznej u psów, znanej jako alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Ponadto, pchły są wektorami wielu chorób ludzkich jak i zwierzęcych.

Muchy piaskowe

Muchy piaskowe to maleńkie owady latające, które żywią się różnymi gospodarzami, w tym ludźmi, psami i innymi ssakami. Chociaż obecnie nie stanowią problemu dla właścicieli zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii, moskity stanowią bardzo realne zagrożenie dla psów w cieplejszym klimacie, niosąc ryzyko przenoszenie chorób zagrażających życiu. W basenie Morza Śródziemnego najczęściej używanym wektorem Leiszmaniozy jest Phlebotomus perniciosus (sandfly).

Beaphar Canishield® jest idealny dla zwierząt podróżujących za granicę.

Jak to działa?

Substancja czynna: Deltametryna.

Aktywny składnik, deltametryna, w Beaphar Canishield® jest stopniowo uwalniany z matrycy polimerowej i przenoszony z powierzchni obroży do warstwy lipidowej skóry i sierści zwierzęcia. Deltametryna jest wysoce lipofilowa, co oznacza, że szybko ulegnie rozproszeniu w warstwie tłuszczowej na powierzchni skóry i rozprzestrzeni się po ciele zwierzęcia. Deltametryna nie wchłania się do krwioobiegu zwierzęcia, działa tylko na powierzchni jego ciała.

Deltametryna jest pyretroidem drugiej generacji; syntetyczny związek podobny do pyretroidów pierwotnie pochodzących z ekstraktów główek kwiatowych chryzantem cinerariaefolium.
Deltametryna jest neurotoksyczna dla stawonogów, w tym kleszczy, pcheł i much piaskowych, wchłania się poprzez powierzchnię ciała pasożyta.

Deltametryna następnie atakuje układ nerwowy, wiążąc kanały sodowe błony nerwoweji zmieniając ich przepuszczalność, prowadząc do przedłużonej depolaryzacji i nadpobudliwości. Powoduje to tzw. efekt “powalenia”; pasożyt jest szybko sparaliżowany i traci koordynację, a następnie zostaje zabity. Dzięki doskonałej, przedłużonej skuteczności, substancja czynna migruje z matrycy na powierzchnię skóry przez cały okres stosowania.

Zalety zastosowania

Przewagą obroży Canishield nad naturalnymi odpowiednikami poza szerszym spektrum działania jest fakt, że jest ona całkowicie bezwonna. Łatwość stosowania, oraz długa skuteczność sprawiają, że jest ona świetnym rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów, którym z kolei zdarza się zapomnieć o powtórzeniu aplikacji preparatów nakrapianych. Obroża Canieshield występuje w dwóch rozmiarach, odpowiednich dla dużych (65cm) bądź małych i średnich psów (45cm). Można ją stosować u szczeniąt już od siódmego tygodnia życia. Pamiętajmy o tym, że niektóre z pasożytów jak na przykład kleszcze są również źródłem zagrożenia dla zdrowia człowieka dlatego chroniąc przed nimi swojego psa, ochronimy także siebie i swoich bliskich.

Beaphar Canishield® – obroża z deltametryną

– Stopniowe uwalnianie składnika aktywnego zapewnia długoterminową ochronę

– Zapobieganie inwazji kleszczy, pcheł i much piaskowych

– Ponad 95% skuteczność w ochronie przed kleszczami osiąga się 7 dni po aplikacji

– Bezpieczny w użyciu od 7 tygodnia życia

– Łatwa aplikacja

– Nie systemowy

– Bezwonny

– Mały / średni kołnierz: 48cm

– Duży kołnierz: 65cm

– Nie stosować w okresie ciąży i laktacji 

– Nie stosować u kotów 

– Wodoodporna

www.beaphar.com/pl-pl