Miło jest nam poinformować, że właśnie zostały rozstrzygnięte wyniki III Międzynarodowych Mistrzostw Polski Ptaków Gadających „Papuzie Gadanie” 2015/16. ZooBranża objęła patronat medialny tej imprezy.

Sędziowie przyznali I miejsce żako Grigorijowi z Rosji, II miejsce żako Adrianowi z Polski i III miejsce amazonce Erykowi z Polski. Gadułą Roku, wybieraną przez internautów przy użyciu „łapek w górę” została – żako Zara z Polski. Ulubieńcem Sponsora VERSELE LAGA został najmniejszy z zawodników – sympatyczna papużka falista o imieniu Stefan. Wyniki zostały ogłoszone na stronie konkursu www.papuziegadanie.pl.

Jury 3-ciej edycji Mistrzostw miało trudne zadanie. Dlatego sędziowie zmagali się z nim tak długo. W trzeciej edycji konkursu starła się chyba najlepiej gadająca papuga z Polski – żako o imieniu Adrian z – bez wątpienia najlepiej gadającą papugą z Rosji – żako o imieniu Grigorij.

Żako Adrian śpiewa „Wlazł kotek na płotek”, bezbłędnie gwiżdże różne melodie na zawołanie i prowadzi intymną wręcz rozmowę ze swoją opiekunką. Grigorij w dialogu z opiekunem wcale nie jest gorszy od Adriana, a poza tym naśladuje głosy wielu zwierząt, prowadzi miłosną pogawędkę ze swoją narzeczoną – samiczką żako o imieniu Ksjusza i śpiewa „Katiuszę” na zmianę z opiekunem. Prawdopodobnie o zwycięstwie Grigorija zdecydował ogromny zasób używanego przez niego słownictwa przedstawiony na konkurs przez jego opiekuna aż w 11 filmach konkursowych.

Bezkonkurencyjny „Wlazł kotek na płotek” – chyba w najlepszym papuzim wykonaniu – zaprezentowała natomiast amazonka o imieniu Eryk. Niestety, Eryk nie lubi być filmowany, dlatego jego opiekun nie przebił ilością materiałów konkursowych Grigorija i Adriana. Natomiast wybrana przez internautów  Gaduła Roku urzekła ich chyba swoim zapałem kibica, odśpiewując „Koko koko, Euro spoko”.

Wśród zawodników przeważały oczywiście papugi z Polski, ale zgłosili się też uczestnicy zza granicy. Oprócz Grigorija z Rosji, mieliśmy też zawodników Kroszę z Białorusi, Timmiego i Mammadou z Wielkiej Brytanii oraz Mozarta ze Stanów Zjednoczonych, który myśli, że jest kaczką.

W nagrodę zwycięzcy otrzymają zestaw karm od belgijskiej firmy Versele Laga, stojaki dla papug od producenta klatek – polskiej firmy Inter-ZOO oraz zestaw ekologicznych żerdzi i zabawek od Sklepu z Papugami.

Dodatkowe informacje nt. konkursu można znaleźć na stronie www.papuziegadanie.pl,  natomiast naszych zawodników można obejrzeć na kanale YT konkursu „Papuzia Telewizja” http://youtube.com./c/papuziatelewizja. Oto film przedstawiający zawodników 3-ciej edycji konkursu “w pigułce” od A do Z:  https://youtu.be/Op-yNQYA6DQ. A to pierwszy z filmów podsumowujących 3-cią edycję, przedstawiający żako Zarę –  Gadułę Roku 2015/16, z jej właścicielką, która opowiada o Zarze, jej trudnym usposobieniu i o tym, jak uczyła ją mówić: https://youtu.be/KRJubzRyNiU. Planujemy kolejne filmy ze zwycięzcami i członkami jury 3-ciej edycji Konkursu.” 

Od stycznia 2017 Mistrzostwa zostały przeniesione z kanału YT  „Papuzie Gadanie” na kanał „Papuzia Telewizja”. Stąd liczba polubień internautów („łapek w górę”) na nowym kanale może nie odpowiada ilości odnotowanej na dzień 31 grudnia na starym kanale.

Jednocześnie, informujemy, że rozpoczęła się kolejna 4-ta edycja konkursu. Magazyn ZooBranża ponownie objął patronat medialny tej wyjątkowej imprezy.