Rozmowa z Katarzyną Jakubowską – trenerką psów, profesjonalną trenerką zwierząt ATA, kynolożką, przewodniczką psa ratowniczego OSP JRS Wrocław oraz właścicielką szkoły Let’s DOG. Dogadaj się ze swoim psem.

Chociaż psy żyją wśród ludzi od stuleci, poznanie i przestrzeganie ludzkich zasad jest dla nich wyzwaniem. Dlatego dla zbudowania bliskiej relacji z pupilem warto poznać również jego potrzeby. Spytaliśmy o nie doświadczoną psią trenerkę, Katarzynę Jakubowską z „Let’s Dog. DOGadaj się ze swoim psem”. Sprawdź, czego potrzebuje Twój czworonóg, żeby dobrze się czuć w ludzkim świecie.

Redakcja “ZooBranży”: Czy istnieje prosta odpowiedź na pytanie: jak dogadać się z psem?

Katarzyna Jakubowska: Odpowiedź jest prosta, ale niełatwa w realizacji. Trzeba zbudować ze swoim psem dobrą relację i nauczyć się patrzeć na świat jego oczami. Jest to trudne, jeśli opiekun skupia się na tym, jak pies powinien się zachowywać, a jak nie, bo musimy pamiętać o tym, że psy myślą w zupełnie inny sposób niż ludzie i mogą po prostu nie rozumieć, czego od nich oczekujemy i dlaczego. Na przykład nie każdy pamięta, że miasto nie jest naturalnym środowiskiem życia dla psa, a większość z nich żyje w mieście. Musimy więc nauczyć podopiecznego funkcjonowania wśród bloków, samochodów i innych ludzi, bo dla niego jest to czynnik stresujący. Istotne jest też dbanie o zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych psa. Moje doświadczenie wskazuje, że 90% problemów z zachowaniem wynika właśnie z niezaspokojenia potrzeb. Jedynie 10% to geny i traumy.

ZB: Porozmawiajmy w takim razie o tych potrzebach. Które z nich są najistotniejsze z punktu widzenia zdrowia naszego psa?

KJ: Jedzenie i potrzeby fizjologiczne są oczywiście na pierwszym miejscu, ale jest jeszcze jedna ważna potrzeba, która pozwala naszym pupilom dobrze funkcjonować wśród nas. Jest to sen i odpoczynek. Musimy pamiętać, że dorosły pies powinien spać około 16 godzin na dobę. Czyli tak naprawdę tylko przez 8 godzin pies jest aktywny i nie jest to też taka stuprocentowa aktywność. Mądry opiekun powinien tak zaplanować rutynę swojego czworonoga, żeby miał on z jednej strony możliwość aktywnego spędzenia czasu, a z drugiej – szansę na jakościowy wypoczynek. Jeśli jego rytm dobowy jest zaburzony, a organizm psa niewypoczęty, to nie ma on szans prawidłowo się rozwijać, uczyć się, ale też znosić bodźców, na które jest narażony w mieście, czyli hałasów, nagłych dźwięków i innych. Hiperaktywność powoduje też, że pies jest pobudliwy i wtedy rzeczywiście trudno nad nim zapanować.

ZB: W jaki sposób możemy zadbać o to, by odpoczynek był jakościowy?

KJ: Trzeba przede wszystkim nauczyć psa odpoczywać i przebywać samemu w domu. Zapewnić mu spokojne i ciche miejsce do spania, w którym nikt mu nie będzie przeszkadzał. To bardzo ważne, bo psy są wrażliwe na bodźcie i nie będą w stanie w pełni wypocząć, jeśli obok nich ciągle ktoś przechodzi. Czasami wystarczy poobserwować swojego psa, sprawdzić, gdzie najbardziej lubi przebywać i tam stworzyć mu jego własny kącik. Z pomocą przychodzą legowiska, które tworzą taki azyl.

Warto wziąć pod uwagę rozkład mieszkania i jego rozmiar. Jeśli mamy piętro, dla wygody pupila warto umieścić w domu dwa legowiska – na dole i na górze. Podobnie przy dużym mieszkaniu. Drugie miejsce do leżenia można umieścić też w domowym biurze, gdzie pies będzie mógł odpoczywać w towarzystwie opiekuna. Osobom z ogrodem lub dużym tarasem polecam zakup posłania również na zewnątrz. Zbliżają się ciepłe miesiące, a nasze czworonogi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, niekoniecznie aktywnie. Jeśli mają ulubione miejsce do odpoczynku w ogrodzie, możemy je wyposażyć w wygodne legowisko i stworzyć dodatkowy kącik na drzemki w zacienionym miejscu i z miską wody obok. Tworzenie takich miejsc z pewnością zachęci czworonoga do odpoczynku, a przypominam – uczenie psa odpoczywania leży po stronie opiekuna.

ZB: Jakie jeszcze funkcje pełnią legowiska? Czym się kierować w ich wyborze?

KJ: Legowisko ma wiele funkcji, jest łóżkiem, kanapą, fotelem i bezpiecznym azylem, w którym pies może spać, odpoczywać albo się schować. Legowiska ortopedyczne pełnią też funkcję terapeutyczną dla starszych lub schorowanych czworonogów, wspierając regenerację mięśni, uśmierzając ból i odciążając stawy.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego legowiska, to na pewno ważny jest jego rozmiar. Psy wolą ciasnotę niż za dużą przestrzeń. Warto też pamiętać o własnej wygodzie. Ja na przykład bardzo lubię legowiska odporne na zabrudzenia, bo mam pieska, który raczej nie omija kałuż. Bardzo ważne jest to, czy pokrowiec można łatwo zdjąć i wyprać. Nie chodzi tutaj tylko o brud, ale też o starsze psy, które mogą mieć trudności z utrzymaniem moczu. Na koniec pamiętajmy też o własnych potrzebach estetycznych. To, co mnie się podoba w legowiskach Wikopet, to materiał przypominający meblową tapicerkę i przyjemne, uniwersalne kolory, wpasowujące się do wnętrza. Dla psa kolor nie ma znaczenia, a dla człowieka, który starannie urządza swoje mieszkanie, już tak.

ZB: Dziękujemy za rozmowę.