Najnowsze badanie ankietowe Global PETS, co prawda nie na temat polskich psich opiekunów, ale międzynarodowe (Belgia, Francja, WB, USA i Kanada) pokazuje, jakie są tendencje wśród opiekunów psów w kwestii ich żywienia. W badaniu wzięło udział 1500 ankietowanych, 63% z nich miało 1 psa, średnia wieku zwierzęcia to 1-7 lat. 65 % badanych podaje suchą karmę (odsetek we Francji, Belgii i Kanadzie jest wyższy, odpowiednio 83, 68 i 75%). Brytyjczycy najchętniej karmią łącząc jedzenie suche i mokre (56%), a ogólnie w ten sposób żywi 3 na 10 ankietowanych.
Ponad połowa ankietowanych podaje psu 2 posiłki dziennie. Jedynie 3 na 10 ankietowanych w ilości podawanej karmy posługuje się informacjami z etykiety, 22% słucha rad swojego lekarza weterynarii. We wszystkich krajach opiekunowie chętnie podają psom przekąski – codziennie 63% badanych (aż 75% w WB). 40% ankietowanych kupuje karmę ze średniej półki cenowej, 37% karmę premium (we Francji czy Kanadzie odsetek jest wyższy, ponad 40%).
Opiekunowie najczęściej zwracają uwagę na to, żeby karma dostarczyła odpowiednią ilość składników odżywczych, była dobrze trawiona i przyniosła korzyści dla skóry i szaty włosowej. Ankietowani deklarowali zakup karmy w sklepach zoologicznych na pierwszym miejscu, kanał e-commerce był na 3 miejscu. Najpopularniejsze źródła białka zwierzęcego to wołowina, łosoś, jagnięcina i kaczka. 65% respondentów deklaruje zainteresowanie alternatywnymi źródłami białka (większy odsetek w UK, USA i Kanadzie – ponad 70%). Aczkolwiek białko z owadów budziło sprzeczne emocje.