Smakowitość jest ważnym parametrem w ocenia jakości karm. Naukowcy prowadzą badania na temat odbieraniu smaków przez psy i koty oraz ich preferencji smakowych. U kotów najliczniej występującymi receptorami smaku są te, które reagują na aminokwasy, a koty rzeczywiście preferują niektóre aminokwasy, jak L-prolina, L- lizyna czy L-histydyna, są one odbierane przez ludzi jako nośnik smaku słodkiego. Koty odrzucają aminokwasy uważane przez ludzi za „gorzkie”, takie jak L-arginina, L-izoleucyna, L-fenyloalanina i L-tryptofan. Koty przyciągają pokarmy o mocnym smaku umami, co często wiąże się z wysokim stężeniem aminokwasów, szczególnie kwasu L-glutaminowego. Ostatnie badania wskazują również, że kokumi, opisywane jako uczucie wzmocnionego smaku słodkiego, słonego i umami, jest ważnym modalnością smakową dla mięsożerców i ma związek ze smakowitością związków pochodzących z mięsa, takich jak aminokwasy i peptydy. Receptor wyczuwający wapń (CaSR) został uznany za domniemany receptor smaku kokumi u ludzi i ulega również ekspresji w brodawkach okalających u kotów.

Badania wykazały, że koty wolą ryby, zwłaszcza łososia, niż komercyjną karmę dla kotów (o smaku ryb, wątróbek, kurczaka lub wołowiny) i szczury. W przypadku produktów mięsnych rozcieńczonych wodą destylowaną stwierdzono, że wątróbka wieprzowa, nerki wieprzowe, tuńczyk i kurczak były najskuteczniejszymi bodźcami pokarmowymi, a najmniej skuteczne były białko jaja i sacharoza. Koty preferują też bardziej surowe podroby jagnięce (zwłaszcza wątrobę) niż wołowe.

Badania na psach wykazały, że preferują one różne rodzaje surowego mięsa, przy czym najbardziej preferowana jest wołowina, następnie jagnięcina, następnie kurczak a najmniej preferowana konina. Zaobserwowano również preferencję dla mięsa w puszkach lub gotowanego nad świeżym mięsem, mięsa mielonego nad kawałkami mięsa i mięsa w puszkach nad świeżym mięsem.