Mamy już wiosnę i to wyjątkowo wczesną. Nic dziwnego, że gdzieniegdzie uaktywniły się już meszki i roje tych drobnych owadów unoszą się w powietrzu. Pamiętajmy, że te maleńkie muchówki mogą wyrządzić wielką krzywdę nie tylko nam, ale i naszym psom!

Samice meszek dla dojrzewania jaj potrzebują krwi zwierząt stałocieplnych. Owad rozcina skórę ofiary za pomocą mocnych szczęk mocno ją przy tym uszkadzając, po czym kotwiczy w ranie, używając do tego celu haczykowatych włosków na szczękach. Następnie wysysa czy raczej zlizuje krew. W ślinie meszek znajdują się substancje przeciwdziałające krzepnięciu krwi, ale są one o wiele silniejsze i bardziej toksyczne niż u komarów. Po ukąszeniu powstaje silne swędzenie, miejsce ataku mocno puchnie i ulega zaczerwienieniu, które utrzymuje się nawet przez kilka dni. U osób lub zwierząt wrażliwych zdarzają się też ostre reakcje alergiczne połączone z wysoką gorączką i niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami.

Jak chronić psa przed meszkami?

W okresie ich intensywnego pojawu ograniczmy spacery (zwłaszcza wieczorne) oraz unikajmy okolic akwenów wodnych i podmokłych lasów. Zabezpieczajmy też pupila przy pomocy dostępnych na rynku preparatów. Producenci większości kropli spot-on, obroży, sprayów, pianek i tabletek kupowanych najczęściej „na pchły i kleszcze” deklarują, że wykazują one skuteczne działanie (zazwyczaj repelentne) również wobec owadów latających. Do zabezpieczania psów można też polecić niektóre środki dedykowane dla koni (wiele z nich według deklaracji producentów nadaje się również dla psów). Konie są o wiele bardziej narażone na ukąszenia owadów niż psy, dlatego firmy wytwarzające stosowne repelenty stosują w nich po kilka substancji czynnych o zróżnicowanym działaniu. W rezultacie na ogół są one bardzo wysoce skuteczne. Należy tylko upewnić się, czy producent nie wyklucza ich stosowania u psów.

Podobne artykuły:

KLESZCZE – ZAGROŻENIE DLA TWOJEGO PUPILA!

🔴CZYTAJ WIĘCEJ: https://bit.ly/2WwEbNE

KLESZCZE 10 FAKTÓW, KTÓRE POWINNO SIĘ ZNAĆ

🔴CZYTAJ WIĘCEJ: https://bit.ly/3dgdXEV

CO CZYHA W TRAWIE? NIE TYLKO KLESZCZE!

🔴CZYTAJ WIĘCEJ: https://bit.ly/3a2tCpg

UWAGA NA KLESZCZE!

🔴 CZYTAJ WIĘCEJ: https://bit.ly/2J30ylS