Autor dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Redaktor naczelna magazynu „Zoobranża”
Jesień, zima i wczesna wiosna to pory roku, gdy dzień trwa stosunkowo krótko, a światła słonecznego jest jak na lekarstwo. W połączeniu z innymi niekorzystnymi czynnikami często odbija się to na jakości sierści naszych pupili, która po wiosennej wymianie włosów bywa osłabiona i nie tak piękna, jak opiekunowie by sobie tego życzyli. Jak zatem sprawić, by zwierzak miał zdrową skórę i wspaniałą, budzącą podziw okrywę włosową? Nic prostszego – w tym celu należy zapewnić mu prawidłowo skomponowaną dietę wzbogaconą o właściwie dobrane suplementy…
Przez żołądek do… piękna
Piękna sierść i zdrowa skóra zaczynają się od środka, czyli od prawidłowego żywienia. Nie należy zapominać, że włos potrzebuje do wzrostu białka (a zwłaszcza aminokwasów siarkowych), zaś bariera skórna również zależy m.in. od lipidów. Jeśli dieta jest niepełnowartościowa, oparta na białku o niskiej strawności, to nie ma mowy o imponującej szacie włosowej i zdrowej skórze. Szczególne potrzeby mają zwierzęta długowłose, co zostało zauważone przez wielu producentów karm, którzy stworzyli specjalne linie karm dla psów i kotów długowłosych oraz linie skin care dla zwierząt o wrażliwej skórze. Opierają się one na wyższej zawartości procentowej wyselekcjonowanego białka wysoce przyswajalnego, a także zawierają dodatki funkcjonalne, które mają wspomagać barierowość i nawilżenie skóry, a także wzrost i kondycję szaty włosowej. Te nutraceutyki oferowane są także w formie suplementów – zatem zaraz przejdziemy do ich charakterystyki. Jeszcze warto poruszyć ważną kwestię zdrowia zwierzęcia – często stany chorobowe, niedożywienie czy np. alergie/atopie odbijają się na kondycji skóry i włosa. Wówczas samo żywienie nie wystarczy, potrzebna jest pomoc weterynaryjna i leczenie, a także przy alergiach dieta eliminacyjna, usuwająca alergen z pożywienia. Jak zawsze podkreślamy konieczność wnikliwej rozmowy z klientem w sklepie i doradzenie wizyty w gabinecie weterynaryjnym, jeśli pojawiają się niepokojące kwestie.
Suplementy dla skóry i sierści
Chyba najlepiej kojarzonym obecnie dodatkiem na poprawę jakości szaty są kwasy omega (NNKT; n-3 i n-6). Na skórę działają zwłaszcza kwasy n-3, jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Oleje z ryb morskich (tłustych, pochodzących z wód zimnych, jak łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki) są bogatsze w n-3, a przy tym łatwo przyswajalne dla psów. Nie należy zapominać o równie wartościowych owocach morza i algach, które także w formie suplementu dla psów można nabyć. Przedstawicielami n-6 są kwas gammalinolenowy (GLA) i arachidonowy (AA), kwasy n-6 wchodzą w skład bariery hydrofilowej skóry.
lek. wet. Magdalena Wiśniewska
Specjalista chorób psów i kotów
www.scanvet.pl
,,Prawidłowe zbilansowanie proporcji NNKW omega-3 i omega-6 w diecie domowej psów i kotów jest niezwykle trudne, a niedobory lub nieprawidłowe proporcje tych składników prowadzą do pogorszenia stanu skóry oraz kondycji okrywy włosowej. Z pomocą przychodzi EFA Olie, specjalistyczny preparat dietetyczny zawierający starannie zbilansowane składniki, przeznaczony do wspomagania zdrowia i dobrej kondycji skóry i sierści, polecany w problemach dermatologicznych różnego typu u psów i kotów. EFA Olie już od wielu lat cieszy się zaufaniem zarówno hodowców, jak i lekarzy weterynarii.”
Najbogatszym źródłem GLA jest spirulina (do 30% tego kwasu). Dla utrzymania zdrowej skóry u psów najważniejsze są: kwas linolowy (LA) (n-6) i linolenowy (ALA) (n-3). Oleje poleca się przy problemach skórnych, gojeniu ran, infekcjach, alergiach (tutaj znacząca rola n-6, które wchodzą w skład bariery hydrofilowej skóry – więc ich suplementacja poprawia barierowość skóry). A także jako wzbogacenie diety BARF.
dr Marie Marossero
lekarz weterynarii odpowiedzialna za rozwój produktów LABORATOIRE FRANCODEX
,,PIĘKNA I ZDROWA SIERŚĆ
Karma uzupełniająca – Drożdże piwne marki Francodex – to wspaniały sposób na utrzymanie pięknej i zdrowej skóry oraz sierści psów i kotów. Każda tabletka zawiera aż 400 mg czystych drożdży piwnych (aż 45% składu!), które dostarczą pupilowi witaminy z grupy B oraz cynk przywracające blask włosia i wspomagające odporność organizmu. Dodatek żywieniowy Francodex ma atrakcyjny aromat wątróbki, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czworonożnym konsumentom. Warto stosować go szczególnie w okresie wzmożonego linienia. Tabletki ze specjalną podziałką, ułatwiającą przygotowanie właściwej dawki, można stosować już u zwierząt powyżej 3. miesiąca życia, podając bezpośrednio do jamy ustnej lub dodając do pokarmu w postaci rozdrobnionej. Kuracja powinna trwać dwa tygodnie. Jedno opakowanie wystarcza na około cztery pełne kuracje u psa o masie ciała 10–20 kg.”
Nie wszystkie psy lubią rybi zapach olejów – wtedy warto sięgnąć po kryla arktycznego. Jest doskonałym źródłem aminokwasów (18), witamin (11), kwasów n-3, 70 minerałów i przeciwutleniaczy (zwłaszcza astaksantyny). Morska roślina, kelp (morszczyn pęcherzykowaty), to kolejny świetny suplement – poprawia pigmentację skóry i sierści oraz generalnie jakość skóry i przyspiesza wzrost włosa. Bogaty w naturalne witaminy z grupy B i pierwiastki śladowe, włączając cynk i selen. Jest także dobrym źródłem białka (9–11%, w tym aminokwasów egzogennych) i kwasów n-3.
Beata Ślefarska
Specjalista ds. Marketingu
www.hobby.bydgoszcz.pl
Karma Irlandia od marki Happy Dog idealnie zadba o zdrową sierść Twojego psa na wiosnę. Irlandia jest polecana wszystkim pupilom z alergiami skórnymi, które często nasilają się w okresie wiosennym. Odpowiednio zbilansowana karma na bazie królika i łososia nie zawiera ryżu, soi, kukurydzy i pszenicy. Sucha karma od marki Happy Dog wzbogacona o nowozelandzkie małże wpływa wyjątkowo dobrze na nasycenie koloru psa.
Dystrybutor: P.W. Hobby
Oprócz preparatów jednoskładnikowych na rynku można znaleźć multiskładnikowe – współdziałające kompleksowo dla poprawy jakości skóry i sierści. Preparaty zapewniają kompleksy witamin z grupy B (cholina – B4, niacyna/PP – B3, kwas pantotenowy – B5, pirydoksyna – B6, witamina H-B7 – biotyna, kwas foliowy/wit. M/B9) oraz aminokwasów siarkowych niezbędnych do syntezy keratyny. A także NNKT czy naturalne przeciwutleniacze (witamina C, E, flawonoidy, luteina) wzmacniające barierę skórną, ograniczające stany zapalne.
Pamiętajmy, że efekty suplementacji nie są natychmiastowe – potrzeba jest około 4–6 tygodni, żeby zadziałały – uprzedźmy klienta o tym fakcie, uniknie on frustrujących rozczarowań „cudowną kuracją”.
Julia Lis
Opiekun marki PRO PLAN®
,,Purina® PRO PLAN® Elegant Adult z formułą OPTIDerma® to karma opracowana naukowo, aby wspierać zdrową skórę i piękną sierść. Zawiera zastrzeżoną kompozycję nutriskładników, w tym: wysokiej jakości białka, wyższy poziom wybranych witamin, mikroelementów oraz optymalny poziom kwasów tłuszczowych omega. Szczególnie koty o długim włosie potrzebują dodatkowego wsparcia w pielęgnacji skóry, jak również w kontroli zapobiegania powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Purina® PRO PLAN® Elegant Adult z OPTIDerma® to karma bogata w wysokiej jakości białko łososia, dzięki czemu jest też naturalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Te kwasy tłuszczowe wspomagają prawidłowe funkcje w skórze, obniżają procesy zapalne i pomagają utrzymać sprężysty włos. Dzięki dodatkowi specjalnej kompozycji włókna pokarmowego udaje się ograniczać powstawanie kul włosowych i dwa razy efektywniej wspomagać ich wydalanie. Wówczas nie zalegają one w układzie pokarmowym kota, co zmniejsza ryzyko jego stanów zapalnych i nadwrażliwości pokarmowej. Zapewnia optymalny poziom łososia, pierwszego składnika w kompozycji. Dostarcza też wysokiej jakości dobrze przyswajalne źródło białka oraz zapewnia smakowitość, która zadowoli nawet wybredne koty.”
Pielęgnacja to podstawa
Regularne kąpanie psa, kiedy zaistnieje taka potrzeba, jest działaniem pielęgnacyjnym, ale przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kosmetyków. Szampon należy wybrać zgodnie z rodzajem włosa naszego pupila oraz z jego ewentualnymi specjalnymi potrzebami (np. szampon do skóry wrażliwej, dla szczeniąt). Szampony stosujemy w koncentracjach zalecanych przez producentów i pamiętamy, aby je dobrze spłukać! Pierwsze szamponowanie jest oczyszczające, dopiero w drugim mają szanse zadziałać substancje aktywne, dodawane do receptur, np. keratyna, jedwab, oleje, wyciągi roślinne, witaminy. Mamy też dodatki poprawiające optyczne wrażenie włosa (błyszczenie) i chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zniszczony włos może inaczej reagować na kosmetyki, ponieważ ma inną porowatość. Wielu klientów będzie zainteresowanych recepturami szamponu i powinniśmy umieć udzielić profesjonalnej informacji na temat np. użytych naturalnych składników, obecności/braku substancji powierzchniowo czynnych. Podobnie jak u ludzi, najlepiej po umyciu psa zastosować odżywkę – w celach kondycjonujących i domknięcia łuski włosa. Znów pojawia się kwestia dopasowania odżywki do potrzeb zwierzęcia.
Tomasz Uhlenberg
Marketing, Beaphar Polska Sp. z o. o.
www.beaphar.com/pl-pl
,,Odżywka Premium dla psa
Odżywka na bazie olejowej, opracowana przez naszych lekarzy weterynarii, przeznaczona dla psów. Zawiera wyciągi z truskawek bogatych w witaminy A i C nadające sierści naturalny połysk. Dodatkowo zawiera ekstrakt z pestek winogron, który chroni skórę i sprawia, że sierść staje się bardziej miękka. Dzięki jej właściwościom odżywczym, nawilżającym i naprawczym sierść psa staje się bardziej lśniąca niż wcześniej. Dodatkowo odżywka zapobiega wypadaniu włosów. Posiada też naturalne pH właściwe dla skóry psa oraz zawiera polifenole z winogron. Nie zawiera parabenów.”
Spray nadający połysk z olejem jojoba dla psów i kotów
Spray nadający połysk włosom zawierający olej jojoba jest doskonałym produktem do pielęgnacji skóry i sierści. Zmiękcza włosy, nadaje im połysk i sprawia, że włosy nabierają świetlistego wyglądu. Jest polecany również dla skóry tłustej, ponieważ tworzy ochronną warstwę na powierzchni, zabezpieczając przed nadmiarem łoju.
Odżywki mogą być do spłukiwania lub w spray’u/mgiełce/piance. Ułatwią także rozczesywanie! Czesanie jest często niedocenianym zabiegiem – kojarzonym tylko z ograniczeniem wypadania sierści. Ale to także świetna stymulacja mechaniczna skóry – lepsze jej ukrwienie i odżywienie. Jak również usuwanie martwego włosa i dbanie o kondycję rosnącego. Kołtuny to nie tylko kwestia estetyki. Słaby, zaniedbany włos traci swoją funkcję izolacyjną. Jeśli zwierzę będzie przyzwyczajane do regularnego czesania już w wieku szczenięcym/jako kocię, to nie będzie się stresowało, a wręcz czesanie może być przyjemnym rytuałem. Psy krótkowłose należy czesać przynajmniej 2–3 razy w tygodniu przy użyciu miękkiej szczotki, zgrzebła lub specjalnej rękawicy. Psy długowłose wymagają częstszego czesania, niektóre rasy nawet codziennie. Do tego celu używa się szczotek (długość pinów, ich ustawienie oraz miękkość szczotki zależy od potrzeb danego rodzaju sierści) oraz grzebieni – do finiszu. W przypadku psów szorstkowłosych martwe włosy nie wypadają, trzeba je usuwać mechanicznie, poprzez trymowanie. Służą do tego specjalne narzędzia zwane trymerami. Nigdy nie czeszemy na sucho – zawsze korzystajmy z płynów do rozczesywania. Suchy włos traktowany mechanicznie może się kruszyć i łamać. Na wiosnę wielu właścicieli koncentruje się na usunięciu podszerstka, który „wychodzi” po zimie. Mitem jest, że psy krótkowłose nie linieją.
Jerzy Nieradzik
Dyrektor Vitaktaft Polska
www.vitakraft.pl
,,BEEF STICK SUPERFOOD – sprawdzona jakość, nowa receptura!
Beef Stick – dwie nowe odsłony popularnych kabanosów dla psa! Z nasionami chia i marchewką, bogate w karoten i kwasy tłuszczowe omega-3, dla zdrowej skóry i pięknej, błyszczącej sierści. Z groszkiem i żurawiną, bogate w wysoką zawartość białka i antyoksydantów, dla wspierania naturalnych mechanizmów obronnych komórek. Wysoka zawartość mięsa, BEZ zawartości cukru, BEZ zawartości sztucznych barwników i konserwantów.
Idealne jako przekąska między głównymi posiłkami.”
Nie niszcz sierści psa
Takie prozaiczne zabiegi, jak wycieranie łap czy pyszczka po jedzeniu to też dbałość o włos – unikamy zacieków, brzydkiego zapachu, zbitego włosa. Dla psów o bardzo długich uszach warto dobrać miski o specjalnych kształtach, zwężające się ku górze, żeby uszy wiecznie nie były brudne i wilgotne (sprzyja to np. stanom zapalnym i grzybicom). Psiaki, które obficie się ślinią, mogą używać chust lub śliniaków, żeby chronić kryzę przed zawilgoceniem. A psiaki z długą grzywką zdecydowanie będą potrzebować gumki lub stylowej spinki, aby ją ujarzmić. Dbanie o sierść to też dobór właściwej obroży lub szelek – szczególnie istotne jest to w przypadku psów długowłosych, u których źle dopasowane elementy ubioru mogą łatwo niszczyć i kołtunić sierść. Ale i u krótkowłosych z czasem widać efekt przecierania włosa przez np. metalową obrożę. Obecnie popularne są „oddychające” szelki – ułatwiają termoregulację psu, ale także mają wpływ na szatę.
Regularnie zabezpieczajmy psa przed pasożytami zewnętrznymi – wiele z nich, jak np. pchły, powoduje podrażnienia skóry i prowokuje psa do drapania, co z kolei powoduje postępujące niszczenie i ubytki włosa, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. U wrażliwszych osobników może wystąpić alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS).
Lek. wet. Ewelina Kassner
Product Manager
www.vetexpert.pl
,,Głównym składnikiem preparatów wspomagających skórę i sierść są oleje – źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak: olej z ogórecznika, olej z pestek winogron, olej rybi. Kwasy tłuszczowe chronią skórę przed wysychaniem, zapewniają elastyczność i sprężystość skóry oraz pomagają utrzymać lśniącą sierść. Dodatek witamin i mikroelementów, takich jak: cynk, witaminy z grupy B i biotyna, zapewnia odpowiedni wzrost komórek skóry oraz wspomaga regulację pracy gruczołów łojowych. Jednak kiedy nasz pupil ma długotrwałe problemy z sierścią, włos jest kruchy, matowy i nadmiernie wypadający, a skóra się łuszczy – suplement diety może nie wystarczyć. Powinniśmy dążyć do ustalenia przyczyny pierwotnej takiego stanu, a ewentualny wybór suplementu dla psa stosowanego wspomagająco w terapii podstawowej skonsultować z lekarzem weterynarii.”
Ruch to zdrowie
Zapewnij psu codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu – takiej rady nie powinno zabraknąć. Wpływa to korzystnie na jego ogólną kondycję zdrowotną, a to przekłada się również na piękny wygląd sierści. Stymulacja psa i dbanie o jego dobrostan to istotne kwestie – często stres, nuda czy stany lękowe mogą prowadzić do wylizywania, wygryzania łap czy łysienia.