Nazwa Kleszczołapki® została wpisana do rejestru zastrzeżonych znaków towarowych.W tej chwili wyłącznie firma Portica ma prawo do jej stosowania. Nazwa ta przypisana jest wyłącznie do haczyków do usuwania kleszczy produkowanych przez francuską firmę H3D: Tick Twister® Kleszczołapki®.
Oznacza to także, żenie wolno stosować tego znaku słownego jako nazwy innych przyrządów, ani jako nazwy kategorii narzędzi do usuwania kleszczy.
Wiele osób mylnie sądziło, że Kleszczołapki®to pospolita nazwa wszystkiego, czym się usuwa kleszcze. Niestety nie! Jest to nazwa własna określająca jeden, konkretny produkt do usuwania kleszczy – haczyki Tick Twister®Kleszczołapki® firmy H3D dystrybuowane w Polsce przez firmę Portica.
W 2007 r., Portica, wprowadzając ten produkt na polski rynek stworzyła własną, swojsko brzmiącą, łatwą do zapamiętania, polską nazwę dla tego produktu: Kleszczołapki®. Niestety, uroda tej nazwy stała się jej wadą. Już po paru latach niefrasobliwi dziennikarze, a z czasem dystrybutorzy i sprzedawcy, zaczęli jej używać do nazywania całej kategorii produktów. Nikt nie brał pod uwagę, że istnieje coś takiego jak prawa autorskie, określające, że właścicielem tej nazwy jest wyłącznie Portica. 
Ale kiedy na rynku pojawiły się chińskie kopie odbiegające jakością od oryginału, a ich chińscy producenci bez skrupułów używali (i używają) zastrzeżonej przez H3D nazwy Tick Twister®, zaś nasi importerzy, być może nieświadomie, nazwy Kleszczołapki®, Portica zgłosiła do Urzędu Patentowego wniosek o zastrzeżenie swojej nazwy, a Urząd uznał jej prawo do tego znaku towarowego.
Trochę czasu minie, zanim w tej kwestii nastanie porządek, ale Portica ma teraz w ręku prawne instrumenty do ochrony swojej własności.

https://portica.pl