Lato to nieodmiennie okres krótszych i dłuższych podróży. Coraz więcej osób decyduje się zabrać ze sobą na urlop, czy choćby na kilkudniową wycieczkę swojego pupila: psa, kota albo fretkę. O czym trzeba pamiętać aby wyjazd upłynął zarówno nam jak i zwierzakowi bezstresowo i w jego trakcie obyło się bez przykrych niespodzianek?
Pamiętajmy o dokumentach!
Na początek kwestie formalne. Udając z psem lub kotem się w podróż po Polsce nie zapomnijmy zabrać ze sobą książeczki zdrowia wraz z adnotacjami o aktualnych szczepieniach. W przypadku wojaży po innych krajach Unii Europejskiej konieczny będzie paszport, a nasz zwierzak musi zostać uprzednio zaczipowany. A jeśli wybieramy się do kraju spoza UE dodatkowo musimy uzyskać świadectwo zdrowia pupila, które wydaje powiatowy lekarz weterynarii. Pamiętajmy również, że niektóre kraje mają swoje własne, wewnętrzne przepisy, które również należy spełnić. Jeśli więc nie chcemy, aby na granicy spotkała na przykra niespodzianka warto wcześniej się z nimi zapoznać.
Lądem lub powietrzem
W dzisiejszych czasach z pupilem możemy bez przeszkód podróżować samochodem, autobusem, pociągiem, a nawet samolotem. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, małego psa lub kota (z reguły limit masy ciała wynosi 8 kg) można przewozić na pokładach wielu linii lotniczych w przedziale pasażerskim, tak, aby nie rozstawał się na czas lotu z opiekunem (niestety, raczej nie dotyczy to popularnych tanich linii). Co więcej, wcale nie kosztuje to wiele i z reguły wymaga tylko drobnej dopłaty do biletu. Chęć zabrania zwierzaka należy jednak zadeklarować już w momencie wykupowania połączenia i najlepiej zadbać o to jak najwcześniej (większość linii posiada bowiem limit liczby zwierząt lecących jednorazowo na pokładzie samolotu). Pupil musi być też przewożony w transporterze lub torbie podróżnej spełniającej standardy wyznaczone przez agencję IATA (produkty takie są dostępne w sklepach zoologicznych i posiadają stosowne oznaczenia ułatwiające ich zidentyfikowanie na półce).
Właściciel firmy Erbe Animals
,,Wielorazowe pieluchy dla psów i wielorazowe pieluchomajtki dla suczek HIPPIE PET Pieluchy wielorazowego użytku są wykonane z naturalnych włókien, znakomicie pochłaniają i zatrzymują wilgoć. Niezastąpione nie tylko w domu, lecz przede wszystkim w podróży. Występują w rozmiarach XS–XL, z podziałem na wielkość rasy oraz płeć. Te efektywne i kolorowe pieluchy są nie tylko skutecznym narzędziem, mogą również być zabawnym i wesołym akcesorium dla zwierzaka! Pieluchy są wysoce opłacalne, ponieważ po wypraniu mogą być użyte ponownie. Przy produktach wielokrotnego użytku dbasz o środowisko i chronisz naturę. Ekologiczne, przyjazne pieluchy cechuje superchłonna warstwa wewnętrzna, która wiąże płyn i zapobiega jakimkolwiek przeciekom dzięki spodniej warstwie z laminowanego poliuretanu. Argumenty sprzedaży: miękka, pikowana warstwa wierzchnia – superchłonna warstwa wewnętrzna zatrzymuje płyn w środku; pochłania nawet do 1500 ml cieczy; można prać w pralce i suszyć w suszarce (ponad 300 razy!); przydatne dla psów z nietrzymaniem moczu oraz nadpobudliwym oddawaniem moczu – zatrzymują wilgoć i eliminują nieporządek; DLA PSÓW – zabezpieczają przed oznaczaniem terenu; DLA SUCZEK – niezbędne podczas rui; użyteczne podczas podróży; odpowiednie dla psów z nietrzymaniem moczu.”
Bezpieczeństwo to podstawa!
Jeśli już o transporterach i torbach podróżnych mowa to przydają się one nie tylko w pociągu czy samolocie, ale również w samochodzie. Są idealne do przewożenia niewielkiego pupila i należy polecać je wszystkim kupującym, którzy zamierzają udać się w drogę w jego towarzystwie. Tym, którzy to lekceważą warto przypomnieć, że nagminnie spotykany zwyczaj przewożenia pupila „luzem” może się bardzo źle skończyć, gdy przemieszczający się w niekontrolowany sposób zwierzak dostanie się np. pod nogi kierowcy utrudniając mu lub wręcz uniemożliwiając hamowanie. Poza tym niezabezpieczony pies w trakcie gwałtownego hamowania może uderzyć z dużą siłą o wnętrze samochodu i doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu. Umieszczony w transporterze będzie znacznie bezpieczniejszy. W przypadku większego psa możemy polecić klatki, które możemy umieścić w tylnej części vana, kombi lub suva (co prawda większość sklepów nie ma ich „na stanie”, ale zawsze możemy zaopatrzyć się w katalogi producentów i zaoferować zainteresowanemu klientowi szybkie sprowadzenie towaru na zamówienie – warto poprosić go, aby wcześniej wymierzył wnętrze samochodu, aby dobrać odpowiedni rozmiar klatki). A jeśli zwierzak ma podróżować razem z nami na tylnej kanapie warto zaproponować dla niego specjalną smycz samochodową oraz, koniecznie – jako produkt komplementarny – szerokie, wygodne szelki. Jeden koniec takiej smyczy wpinamy w gniazdo pasów bezpieczeństwa, a drugi przypinamy do szelek psa (uwaga! szelek, a nie obroży! Silne szarpnięcie spowodowane gwałtownym hamowaniem lub zderzeniem z innym pojazdem mogłoby bowiem łatwo uszkodzić psu szyję). Jeśli klient obawia się, że zwierzak może pobrudzić mu wnętrze pojazdu dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie specjalnych pokrowców i nakładek chroniących tapicerkę kanapy lub wnętrze bagażnika w kombi czy suvie.
COMFY Brand Manager
,,Podczas podróży ze zwierzęciem najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno pupila, jak i jego opiekuna. Dlatego – w przypadku niewielkiego psa lub kota – koniecznym elementem wyposażenia jest starannie dobrany transporter albo torba podróżna. Polecamy linię transporterów COSMOS dostępnych w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Można wygodnie przewozić w nich zwierzaka w samochodzie, autobusie, pociągu, a nawet w samolocie. Wygodny sposób otwierania drzwi oraz dodatkowe akcesoria, takie jak paski na ramię lub kółka i smycze do ciągnięcia gwarantują komfort ich użytkowania. Trwała budowa, profilowana podłoga, kratki wentylacyjne oraz wycięcia do zamocowania pasów bezpieczeństwa zapewniają przewożonemu zwierzęciu dobrostan i chronią go przed wstrząsami. Polecamy również szeroką linię toreb transportowych COMFY dostępnych w wielu modnych wzorach i kolorach. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas wakacyjnych podróży jak i w trakcie codziennych spacerów po mieście.”
Niektóre zwierzęta, podobnie jak dzieci, źle znoszą jazdę samochodem („choroba lokomocyjna”). Objawia się to m.in. wzmożonym ślinieniem oraz wymiotami. Rynek oferuje obecnie różnorodne preparaty (wyprodukowane najczęściej na bazie ziół), które pomagają ograniczyć ten problem – przed sezonem wakacyjnych wyjazdów dobrze jest mieć je na półce. W przypadku ślinienia nie zaszkodzi też zawiązać zwierzakowi na szyi bandankę (warto mieść w sklepie szeroki ich wybór, bowiem praktyka uczy, że są one chętnie kupowane przez klientów również bez szczególnej okazji, pod wpływem impulsu chwili, jako oryginalna ozdoba dla psa), a u większych psów – ręcznik, ułatwiając tym samym utrzymanie czystości. W podróży należy też robić jak najczęstsze przerwy, podczas których wyprowadzamy psa z samochodu. Pozwala to znacząco zmniejszyć u niego dyskomfort podróży. Przypomnijmy klientowi o potrzebie częstego podawania psu wody i zaproponujmy w tym celu składaną miskę podróżną lub specjalny bidon dla czworonogów.
Marketing, Beaphar Polska Sp. z o. o.
,,No Stress Diffuser Beaphar jest idealnym rozwiązaniem, aby ukoić nerwy Twojego psa lub kota. Ogranicza stres i problemy behawioralne, dzięki uwalnianiu naturalnych ekstraktów z waleriany, znanych ze swoich właściwości kojących. Dyfuzor elektryczny wraz z wkładem (30 ml) zapewnia dobre samopoczucie i spokój psom oraz kotom niezależnie od wieku i rasy przez cztery tygodnie. Dyfuzor jest idealnym rozwiązaniem w stresujących sytuacjach, takich jak: pojawienie się kolejnego zwierzęcia w domu, przeprowadzka, burze z piorunami oraz fajerwerki. Ogranicza takie problemy behawioralne, jak: uciążliwe szczekanie lub miauczenie, zachowanie destrukcyjne lub drapanie i niszczenie sprzętów, znakowanie moczem oraz zaburzenia adaptacyjne i niechęć do współdziałania.”
Uwaga na upały!
Tradycyjnie największym letnim zagrożeniem dla podróżujących pupili są towarzyszące tej porze roku upały. Gdy termometr pokazuje 30 i więcej stopni Celsjusza łatwo o przegrzanie zwierzęcia. Należy pamiętać, że psy i koty nie pocą się tak wydajnie, jak ludzie i – w rezultacie – o wiele gorzej od nas znoszą wysokie temperatury. Dotyczy to zwłaszcza przedstawicieli ras długowłosych oraz brachycefalicznych (a więc m.in. buldogów, mopsów i pekińczyków).
Specjalista chorób psów i kotów
,,Wakacje to podróże z pupilem, ale też zmiana otoczenia i warunków higienicznych, zmiana wody pitnej, czasem rodzaju karmy oraz więcej okazji do zjedzenia przez psa nieczystości. Takie sytuacje powodują zwiększone ryzyko rozwoju infekcji jelitowej lub innych problemów, które powodują wystąpienie biegunki. Niestety, podczas wakacji biegunka u psów to częsty problem. Warto zaopatrzyć apteczkę pupila w skuteczny produkt przeciwbiegunkowy, który stanowi doskonałą pierwszą pomoc w biegunce różnego pochodzenia – ColoCeum Plus zawiera składniki, które wiążą toksyny, skracają przebieg biegunki, a dzięki prebiotykowi ułatwiają normalizację flory jelitowej.”
Niestety, nie ma możliwości przygotowania zwierzaka na upały (no chyba, że możemy go ostrzyc przed rozpoczęciem lata). Należy jednak przypominać kupującym o kilku podstawowych kwestiach. Zagrożenie udarem cieplnym występuje bowiem zwłaszcza w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach w tym w samochodzie. Absolutnie nagannym, niestety wciąż praktykowanym zwyczajem jest pozostawianie psa w zamkniętym, zaparkowanym aucie. Stojący na słońcu samochód nagrzewa się bardzo szybko i już po kilku minutach temperatura w środku może przekroczyć 40°C. W takich warunkach u psa niemal natychmiast mogą wystąpić pierwsze objawy udaru cieplnego. Jeśli więc zauważymy czworonoga pozostawionego w samochodzie przez bezmyślnego opiekuna jak najszybciej wezwijmy straż miejską lub policję, która dokona stosownej interwencji.
Product Manager OVER Zoo
,,Animal Soap Spray Animal Soap Spray to szybki sposób na pozbycie się brudu z łap, brzucha oraz brody pupila. Preparat zawiera delikatne środki myjące, które nie podrażniają skóry zwierzęcia. Dzięki dodatkowi gliceryny skóra zostaje odpowiednio nawilżona, a ekstrakt z nagietka chroni ją przed podrażnieniami. Po użyciu preparatu sierść zwierzęcia pozostanie czysta i zadbana.”
Jeśli stwierdzimy u psa lub kota objawy udaru cieplnego (wysunięty język, piana na pysku, trudności z oddychaniem, a w ciężkich przypadkach utrata przytomności) należy działać jak najszybciej. Umieszczamy zwierzę w cieniu, usuwamy pianę z pyska i schładzamy polewając całe ciało zimną wodą lub przykrywając zmoczonymi w niej ręcznikami. Jeśli działania te nie przynoszą szybkiej poprawy konieczna będzie natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii.
Product Manager OVER Zoo
,,Over Zoo Wet Wipes – chusteczki pielęgnacyjne dla zwierząt Doskonale nadają się do usuwania zanieczyszczeń oraz wypadającej sierści, czyszczenia uszu i łap. Neutralizują nieprzyjemny zapach przywracając wrażenie świeżości. Zawarte w recepturze alantoina i lanolina działają nawilżająco na skórę i sierść oraz łagodzą podrażnienia.”
Aby zapobiec ryzyku przegrzania w podróży należy zrobić wszystko, aby zapewnić psu chłód. Bardzo przydają się akcesoria chłodzące. Warto posiadać w ofercie i polecać klientom specjalne maty chłodzące. Przed wyjazdem wystarczy zwilżyć matę wodą (w przypadku nowoczesnych mat żelowych nie jest to konieczne) i umieścić na noc w lodówce. Psy bardzo chętnie z nich korzystają. Możemy zaoferować także kamizelki chłodzące. Dobrym rozwiązaniem jest również miniaturowy wentylator zasilany bateriami, który można zamocować na kratce transportera. Zapewnia on zwierzakowi komfort termiczny, niestety, niektóre psy obawiają się wydawanego przez to urządzenie dźwięku.
Kleszcze i inne ektopasożyty
Kolejnym z zagrożeń czyhającym na psa w sezonie letnich podróży są rozmaite pasożyty zewnętrzne, a zwłaszcza kleszcze. Co prawda wielu z tych „pasażerów na gapę” jest groźnych przez cały rok, ale zazwyczaj to właśnie w ciepłej porze roku przypada okres ich największej aktywności. Atak pasożytów to nie tylko dyskomfort i osłabienie zwierzęcia, ale również ryzyko zarażenia go przenoszonymi przez nie (a szczególnie przez kleszcze) bardzo niebezpiecznymi chorobami, takimi jak choćby babeszjoza. Dlatego trzeba pamiętać o stałych działaniach profilaktycznych. Po spacerze należy oglądać psy oraz regularnie zabezpieczać je za pomocą profesjonalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. Do wyboru mamy bogatą gamę preparatów przeciwkleszczowych, takich jak: krople spot-on (jedna lub dwie substancje czynne), obroże czy spray.
Krople spot-on zyskują na popularności dzięki uniwersalności i prostocie aplikacji. Mają postać niewielkiej, jednorazowej pipety, której rozmiar należy dobrać do wielkości (masy) zabezpieczanego pupila. Zawartość pipety wystarczy rozprowadzić na skórze zwierzęcia na karku i wzdłuż kręgosłupa. Substancje czynne zawarte w kroplach wnikają w skórę i kompleksowo zabezpieczają zwierzaka przed atakiem kleszczy i innych pasożytów zewnętrznych. Działają z reguły około czterech tygodni, po czym aplikację należy powtórzyć według wskazań producenta. Uwaga, niektóre preparaty tego typu nie odstraszają kleszczy, ale działają zabójczo na pasożyty, które rozpoczęły wgryzanie w skórę zwierzęcia. Nie należy się więc niepokoić, jeśli na psie czy kocie znajdziemy słabo zakotwiczone, martwe, jakby zmumifikowane kleszcze. Świadczy to o skuteczności działania preparatu. Krople spot-on są całkowicie bezpieczne, zarówno dla zwierzaków, jak i ich właścicieli, nadają się do zabezpieczania nawet tych pupili, które śpią w łóżku razem ze swoimi opiekunami.
Obroże przeciwpasożytnicze warto polecać zwłaszcza psom podwórzowym oraz tym, które spędzają dużo czasu w terenie (np. psy myśliwskie). Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku pupili gładkowłosych. Ich zaletą jest stosunkowo długi okres działania – nawet do 6–8 miesięcy w zależności od wskazań producenta. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe założenie obroży, tak by ściśle przylegała do sierści zwierzęcia, oraz zabezpieczenie jej w celu uniemożliwienia zdjęcia przez pupila. Pełna ochrona przed kleszczami następuje od kilku do 48 godzin po zastosowaniu. W handlu dostępne są również obroże ziołowe, oparte na naturalnych substancjach roślinnych.
Coraz chętniej wybieraną formą ochrony są spraye przeciwpasożytnicze. Ich zastosowanie polega na dokładnym spryskaniu zwierzaka „pod włos” tak, aby preparat dotarł aż do skóry. One również najlepiej sprawdzają się w przypadku psów gładkowłosych. Ich działanie utrzymuje się od 3 do 5 tygodni. Jest to wygodna forma ochrony dla właścicieli kilku zwierzaków. Przydaje się również do dodatkowego zabezpieczania psa, np. przed planowaną wycieczką do lasu.
Bez względu na formę ochrony, jaką wybierzemy, należy przypominać kupującym, że jedynym sposobem na zapewnienie zwierzęciu pełnego bezpieczeństwa jest regularność stosowania preparatów przeciwpasożytniczych. Zarówno krople, obroże, jak i spray należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producentów i systematycznie wymieniać je na nowe lub uzupełniać ich dawki.
Właściciel firmy Erbe Animals
,,Wielorazowe maty dla szczeniąt HIPPIE PET Wygodne i praktyczne podkłady wielorazowego użytku są wykonane z naturalnych włókien, znakomicie pochłaniają i zatrzymują wilgoć. Powierzchnia podkładu oraz łapy Twojego pupila pozostają suche, co pozwala uniknąć odcisków mokrych łap na podłodze. Maty są niezastąpione nie tylko w domu, lecz przede wszystkim w podróży. Występują w trzech rozmiarach, aby pasować do transporterów, klatek czy też kojców dla szczeniąt. Podkłady są wysoce opłacalne, ponieważ po wypraniu mogą być użyte ponownie. Przy produktach wielokrotnego użytku dbasz o środowisko i chronisz naturę. Wymiary: 40 x 50 cm, 70 x 90 cm, 90 x 140 cm. Te ekologicznie przyjazne maty cechuje superchłonna warstwa wewnętrzna, która wiąże płyn i zapobiega jakimkolwiek przeciekom przez podkład dzięki spodniej warstwie z laminowanego poliuretanu. Argumenty sprzedaży: miękka, pikowana warstwa wierzchnia – superchłonna warstwa wewnętrzna zatrzymuje płyn w środku; pochłania nawet do 1500 ml cieczy; można prać w pralce i suszyć w suszarce (ponad 300 razy!); eliminuje presję ciągłego wychodzenia z domu ze szczeniakiem, pomaga wyrobić nawyk używania wyznaczonego miejsca, aby załatwić swoje potrzeby; dla trenowania szczeniaków; pochłania (w zależności od wielkości) od 1000–2000 ml płynu; idealne podczas podróży.”
Aby pies się nie zgubił
I jeszcze jedno – przypomnijmy klientowi, aby wybierając się z psem na wakacje pamiętał o umieszczeniu na jego obroży czy szelkach swoich danych kontaktowych. Metalowa lub plastikowa adresatka nie kosztuje wiele, tymczasem wiele osób wciąż ignoruje to zalecenie, bo ich piesek jest „taki posłuszny” i „nigdy się od nich nie oddala”. No cóż, w pobliżu domu może to i prawda (choć nawet tam mogą przytrafić się sytuacje stresujące, stymulujące ucieczkę), ale podczas wyjazdu, w zupełnie nowym otoczeniu nawet najspokojniejszy pupil ma prawo spanikować i uciec, albo po prostu się zagubić. Numer telefonu na jego obroży może wtedy bardzo ułatwić jego potencjalnemu znalazcy kontakt z opiekunem oszczędzając temu ostatniemu wiele niepotrzebnego stresu i niepokoju.