Jesienią wiele osób decyduje się na dołączenie do grona akwarystów, a ci, którzy już mają akwaria, często rozglądają się za nowym zbiornikiem. Większość kupujących z różnych względów wybiera gotowe zestawy akwariowe. Obecnie ich oferta jest bardzo szeroka. Jakie trendy kształtują inspiracje ich konstruktorów? I czym usiłują oni zwrócić uwagę akwarystów, aby uprzedzić ich rosnące wymagania? Zajrzyjmy zatem na półkę zestawów akwariowych, aby przekonać się, jakie przełomowe rozwiązania są tam obecnie najpopularniejsze.
dr inż. Paweł Zarzyński
Odrobina historii
Gotowe zestawy akwariowe to produkty stosunkowo nowe, które na naszym rynku pojawiły się przed mniej więcej ćwierćwieczem. Wcześniej, aby zostać akwarystą, należało samodzielnie skompletować sprzęt, a więc zbiornik wraz z niezbędnym wyposażeniem. Pierwsze zestawy akwariowe, jakie pojawiły się w sprzedaży pod koniec lat 90., zupełnie nie przypominały tego, co obecnie oferuje rynek akwarystyczny. Były one konstruowane głównie z myślą o potrzebach ich mieszkańców i z dzisiejszego punktu widzenia wyglądały mocno siermiężnie. Od tamtego czasu sytuacja zupełnie jednak się zmieniła. Obecnie akwarium, a więc i zestaw akwariowy, oprócz tego, że ma zapewnić idealne warunki dla jego mieszkańców, musi również, a nawet przede wszystkim, stanowić unikalną ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego na rynku pojawiło się mnóstwo różnorodnych, ekskluzywnych zestawów, dopasowanych do różnego rodzaju wnętrz, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Dzisiejszy akwarysta nie musi więc szukać kompromisu między estetyką a dobrostanem swoich pupili. Z łatwością znajdzie coś, co nie tylko odpowiada rybom i roślinom, lecz także doskonale wkomponuje się we wnętrze jego mieszkania.
Filip Kłusek
Dlaczego akwaryści wybierają gotowe zestawy akwariowe?
Gotowe zestawy akwariowe cieszą się dużą popularnością wśród akwarystów głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, zdejmują z nich obowiązek samodzielnego doboru oświetlenia i innych urządzeń technicznych. Robi to bowiem za nich producent. Jest to szczególnie wygodne w przypadku początkujących hobbystów, dla których samodzielny dobór sprzętu mógłby być nie lada wyzwaniem. Gotowe zestawy są jednak również chętnie wybierane przez już doświadczonych akwarystów. Tutaj z reguły decyduje czynnik ekonomiczny – zestaw taki na ogół jest bowiem sporo tańszy niż dobrze wykonane akwarium zaprojektowane na miarę pod kątem indywidualnego odbiorcy. Poza tym, o czym już wspomnieliśmy, nowoczesne, wysokiej jakości zestawy akwariowe urzekają swoim wyglądem i po prostu wyglądają o wiele lepiej niż wszelkiego rodzaju samoróbki.
Jakie są oczekiwania współczesnych akwarystów?
Analizując ofertę producentów zestawów akwariowych, można dojść do wniosku, że dzisiejsi akwaryści oczekują głównie trzech rodzajów produktów. Pierwszy z nich to luksusowe zbiorniki średnie lub większe, o długości od 80 do 150, a nawet więcej centymetrów, wykonane według wysokich standardów. To typowe zbiorniki ozdobne, mające stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Bardzo często wykonuje się je ze szkła o podwyższonej przejrzystości, używając do tego wysokiej jakości surowców, takich jak eleganckie panele drewnopodobne. Bardzo modne są również zbiorniki utrzymane w białej tonacji, które pasują do wielu nowoczesnych wnętrz.
Drugi trend, równie popularny na rynku, to zestawy ekonomiczne, czyli niewielkie, w pełni wyposażone zbiorniki o długości od 40 do około 80 cm, wyposażone w pokrywę wykonaną z tworzywa sztucznego i podstawowe urządzenia techniczne. Produktów takich poszukują zwłaszcza początkujący akwaryści, w tym rodzice chcący nabyć akwarium dla swoich dzieci. Producenci takich zestawów stawiają jednak również na estetykę, oferując je na przykład w różnych wersjach, chociażby z prostą lub owalną przednią szybą, a także w różnych kolorach, a przynajmniej czarnym i białym.
Trzecim trendem, o którym trzeba wspomnieć, jest wciąż bardzo popularna nanoakwarystyka, polegająca na zakładaniu bardzo małych zbiorników o pojemności do 40–50 l. Najczęściej mają one formę tak zwanych kostek, czyli kształt zbliżony do sześcianu. Ze względu na rosnące wymagania współczesnych akwarystów bardzo często wykonuje się je w wysokich standardach, na przykład ze szkła o podwyższonej przejrzystości, a także – to bardzo modne obecnie – ze szkła giętego bez widocznych przednich narożników. Często są one bogato wyposażone tak, aby równocześnie można było dostosować je do potrzeb różnego rodzaju mieszkańców.
Sebastian Dudek
Kierownik marki AQUAEL
Akwaria otwarte
Jeszcze do niedawna klasyczne zestawy akwariowe obowiązkowo wyposażone były w pokrywę. Obecnie jednak na rynku kształtuje się nowy trend obejmujący zbiorniki otwarte, czyli pozbawione klasycznej pokrywy i oświetlone lampą stawianą na krawędziach ich szyb lub podwieszaną na specjalnym stelażu albo do sufitu. Jest on odpowiedzią na potrzeby najmodniejszych obecnie stylów akwarystycznych, tak jak akwarystyka naturalna czy akwarystyka roślinna. W bardzo wielu przypadkach wymagają one zbiornika otwartego w celu możliwości zastosowania elementów dekoracyjnych wystających z wody oraz dla podkreślenia ich estetyki. To jednak nie wszystko – w ostatnich latach otwarte zestawy akwariowe są bowiem bardzo mocno lansowane przez środowisko medyczne. Okazało się, że pozbawiony pokrywy zbiornik znacząco zwiększa parowanie wody w pomieszczeniu i poprawia wilgotność powietrza. Staje się ono bardziej nasycone wilgocią, co ułatwia oddychanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób borykających się z problemami alergii oddechowych oraz różnego rodzaju chorobami dróg oddechowych, ale także w przypadku nałogowych palaczy. Dlatego akwaria otwarte stają się coraz bardziej popularne. Producenci zestawów akwariowych szybko podchwycili ten trend i należy liczyć się z tym, że już wkrótce na rynku pojawiać się będzie coraz więcej tego typu rozwiązań.
Sebastian Dudek
Kierownik marki AQUAEL
Na co zwracają uwagę akwaryści?
Podczas doboru optymalnego zestawu akwariowego klienci zwracają uwagę przede wszystkim na jego wielkość oraz estetykę i styl wykonania. Bardzo ważne jest jednak również wyposażenie zbiornika. Z reguły na pierwszym miejscu kupujący poddają analizie jego oświetlenie (obecnie najczęściej stosuje się wydajne i energooszczędne oświetlenie ledowe). Wynika to z faktu, że poszczególne zbiorniki mają w tym względzie bardzo różne wymagania, głównie w zależności od rodzaju aranżacji i gatunków roślin, które mają być w nich uprawiane. Niektóre rośliny zadowalają się już symbolicznym oświetleniem, inne zaś wymagają stosunkowo silnej iluminacji. Ponieważ zastosowanie silniejszego oświetlenia z reguły dość znacznie zwiększa koszty produkcji, a więc i cenę gotowego zestawu, najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie w zestawie swego rodzaju minimum oświetlenia niezbędnego do uprawy mało wymagających roślin. Jest to standard w tańszych zestawach akwariowych. W tych nieco droższych producenci idą zwykle na kompromis – standardowo w zestawie montowane jest minimalne oświetlenie, ale istnieje możliwość jego prostego rozszerzenia poprzez dodanie kolejnych modułów oświetleniowych. W ten sposób jeden i ten sam zbiornik może służyć zarówno do zakładania akwarium typu „black water” z symbolicznym oświetleniem, jak i akwarium roślinnego o bardzo rzęsistej iluminacji. Tego typu zestawy są bardzo korzystne z punktu widzenia sklepów akwarystycznych, umożliwiają bowiem efektywną sprzedaż łączoną. Klient, któremu spodoba się dany zestaw, ma możliwość dokupienia kolejnych modułów oświetleniowych, przez co zwiększa się jego paragon.
Sebastian Dudek
Kierownik marki AQUAEL
Sprzedaż większych i bardziej ekskluzywnych zestawów akwariowych jest korzystna dla sklepu również dlatego, iż z reguły nie posiadają one innego wyposażenia niż oświetlenie. Wynika to z faktu, że doświadczeni akwaryści, którzy najczęściej decydują się na zakup tego typu zbiorników, mają swoje indywidualne preferencje w tym zakresie. Dodanie fabrycznie filtra czy też grzałki siłą rzeczy ograniczyłoby więc liczbę klientów, którym się one podobają. Z punktu widzenia sklepu to doskonała informacja – mamy bowiem możliwość sprzedania wraz z zestawem nie tylko dodatkowych modułów oświetleniowych, lecz także filtra kubełkowego, grzałki, sterylizatora i wielu innych urządzeń.
Natomiast mniejsze, ekonomiczne zestawy akwariowe dedykowane głównie dla początkujących akwarystów często są w pełni wyposażone. Wyposażenie to na ogół pozostawia jednak wiele do życzenia. Z reguły w jego skład wchodzi tani filtr wewnętrzny. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku bardziej doświadczonych akwarystów, którzy decydują się na zakup takiego zestawu, na przykład jako akwarium pomocniczego lub do rozmnażania ryb, warto polecić im zakup bardziej profesjonalnego filtra, na przykład kubełkowego. Bardzo wiele takich zestawów posiada bowiem możliwość modyfikacji pokrywy w celu podłączenia tego typu urządzeń. Zawsze warto wspomnieć o tym kupującemu. Może się okazać, że informacja ta zaowocuje sprzedażą dodatkowego sprzętu.
I jeszcze jedno – praktycznie żaden zestaw akwariowy dostępny na rynku nie jest wyposażony w napowietrzacz. Dlatego zawsze sprzedając jakikolwiek zestaw, warto proponować to urządzenie. Używamy przy tym argumentu, że stanowi ono swego rodzaju zawór bezpieczeństwa dla ryb. Każdy filtr w określonych okolicznościach może bowiem przestać działać, natomiast napowietrzacz jest na tyle prosto skonstruowany, że będzie działał zawsze, zaopatrując wodę w tlen, co może uchronić ryby przed uduszeniem. Skuteczna sprzedaż napowietrzacza jest o tyle ułatwiona, że jest to urządzenie stosunkowo niedrogie. Pamiętajmy jednak, że wraz z nim mamy możliwość zaoferowania wielu akcesoriów komplementarnych, takich jak wężyki i kostki napowietrzające, rozdzielacze, regulatory itd., co przyczynia się do wzrostu paragonu klienta.
Sebastian Dudek
Kierownik marki AQUAEL
Nie zapominajmy o szafce
Zestawy akwariowe oferowane przez wiodących producentów z reguły można wyposażyć w akcesoryjne szafki akwarystyczne. Należy zawsze polecać ich zakup, bowiem – po pierwsze – są idealnie dostosowane do tego zestawu, co zwiększa jego walor dekoracyjny. Po drugie – umieszczenie zbiornika na dedykowanej mu szafce akwariowej jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Szafki takie są bowiem atestowane pod kątem wytrzymałości na obciążenie. Poza tym w ich wnętrzu można ukryć filtry zewnętrzne, grzałki przelewowe i wiele innych urządzeń, co jest bardzo wygodne i poprawia wygląd samego zbiornika. Szafki akwariowe są też produkowane z surowców częściowo wodoodpornych, przez co o wiele lepiej nadają się do ustawienia na nich zbiornika niż zwykłe meble. Dlatego warto mieć w ofercie sklepu również szafki akwariowe oraz katalog producenta, tak aby móc szybko zamówić dany model na życzenie konkretnego klienta. Pamiętajmy, że udana sprzedaż szafki wraz z zestawem dodatkowo znacząco zwiększa wartość paragonu, a tym samym pomnaża zyski naszego sklepu.