Co, oprócz typowego pokarmu, można polecić „do pochrupania” dla gryzonia lub królika (bo – przypominamy to po raz kolejny – królik to nie gryzoń, tylko zajęczak)? Rzecz jasna, będą to rozmaite przysmaki. Pojęcie to często z miejsca kojarzy nam się z klasycznymi kolbami. Tymczasem współcześni producenci oferują cały szereg innych gryzoniowo-królikowych łakoci wśród których nawet najbardziej wymagający klient z łatwością znajdzie coś pysznego i wartościowego dla swojego pupila…
Zacznijmy od kolb
Przysmaki dla królików i gryzoni w postaci kolb to wciąż jedne z najpopularniejszych i ulubionych przez wielu właścicieli zwierząt domowych form smakołyków. Do ich produkcji używa się mieszanki rozmaitych ziaren, suszonych owoców, warzyw, ziół i wielu innych składników poddanych procesowi obróbki termicznej lub suszeniu. Kolby najczęściej wypieka się w specjalnych piecach. Suszenie jest z kolei polecane przez część producentów, bowiem zastosowana w jego trakcie niska temperatura obróbki pozwala na zachowanie pełni walorów odżywczych komponentów składników kolb.
Poszczególne rodzaje kolb dość znacznie różnią się składem w zależności od gatunku zwierzaka dla którego są dedykowane. Ich producenci dla królików, świnek morskich i chomików oferują najczęściej wersje warzywne lub owocowe, choć dostępne są również kolby ziołowe. Analogiczne przysmaki dla myszy i szczurów również zawierają głównie warzywa i zboża, ale często dodaje się do nich np. orzechy, ser lub wędzony bekon dla podniesienia ich walorów smakowych i marketingowych. Specyficzny skład mają kolby dla szynszyli i koszatniczek. Gryzonie te charakteryzują się bowiem nietypowymi wymaganiami żywieniowymi. Kolby dla nich składają się więc głównie ze zbóż i suszonych ziół, często dodaje się do nich płatki róży, wiórki kokosowe lub hibiskus. Trzeba pamiętać, że opiekunom kosztaniczek i szynszyli nie wolno polecać kolb dedykowanych dla innych gryzoni, gdyż ich spożycie przez pupila może skończyć się bardzo poważnymi powikłaniami zdrowotnymi (dotyczy to zresztą nie tylko kolb, ale również innych przysmaków, a także karm).
technolog w firmie Certech
,,Komponując zdrową dietę tak gryzoni jak i królików, należy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie. Pierwsza z nich to zapewnienie długowłóknistego pokarmu do prawidłowego ścierania stale rosnących zębów. Druga to gwarancja różnorodności, aby uniknąć niedoborów czy nadmiaru specyficznych substancji. Pokarm ma dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych (ma być zbilansowany i kompletny) ale również smaczny. Dlatego warto pamiętać o urozmaicaniu diety pupili i poza mieszankami pełnoporcjowymi, na których opieramy ich dietę, wprowadzać również zdrowe, oparte wyłącznie na naturalnych składnikach mieszanki uzupełniające np. z linii Przysmak Gryzonia. Tworzące linię: Warzywniak, Multivitamina, Owoce lasu oraz Polny Zakątek stanowią istny koktajl smaków i zapachów. W ich skład wchodzą: suszone owoce, warzywa i zioła, które dostarczają cennych witamin oraz mikro- i makroelementów. Stanowią one doskonałe uzupełnienie i urozmaicenie diety każdego gryzonia i królika. ”
Kolby oferowane przez poszczególnych producentów dość znacznie różnią się trwałością wykonania oraz doborem składników. Do oferty najlepiej wybierać takie, które się nie kruszą i długo zachowują swój kształt – zdecydowanie najłatwiej znajdują one nabywców, zwłaszcza, jeśli jakości wykonania towarzyszy barwne, przyciągające oczy opakowanie.
Trzeba zaznaczyć, że podawanie pupilom kolb często spotyka się z negatywnymi opiniami miłośników tych zwierząt. Wiele przysmaków tego typu zawiera bowiem duże ilości skrobi (stanowiącej lepiszcze w procesie ich produkcji), która sprawia, że stają się one kaloryczne i mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi u zwierząt. Wiele zależy tu jednak od producenta i zawsze można zaproponować takie produkty, których wartość kaloryczna nie jest przesadnie wysoka.
Kolby można polecać w sytuacji, gdy opiekun zamierza wyjechać na weekend domu i zostawić zwierzaka samego. Umieszczone w klatce będą stanowić dla niego rezerwuar pełnowartościowej karmy, a także uprzyjemniać mu czas oferując możliwość obgryzania.
Z bardzo podobnych surowców jak kolby i według zbliżonej technologii wytwarzane są również rozmaite smakoszki dla gryzoni. Od kolb różnią się generalnie kształtem: najczęściej są to kule, dzwony, walce itp. spotyka się również „przekąski sezonowe”, jak np. oferowane zimą i przed świętami Bożego Narodzenia choinki, gwiazdy itp. (produkty takie bardzo dobrze nadają się do sprzedaży przykasowej). Polecając je należy dokładnie sprawdzić dla jakich gryzoni jest dedykowany dany produkt, bowiem klient (zwłaszcza mniej doświadczony) może traktować je jako „przysmaki uniwersalne”, tymczasem trzeba pamiętać, że nie nadają się bezwarunkowo dla każdego pupila (zwłaszcza dla wspomnianych już szczególnie wymagających w tym zakresie szynszyli i koszatniczek).
W zgodzie z naturą
Jak wykazały badania marketingowe słowo „naturalny” jest wyrazem najszerzej otwierającym portfele opiekunów zwierząt domowych. Dotyczy to pokarmów, ale również i przysmaków w tym także dla królików i gryzoni. W sprzedaży dostępne są rozmaite smakołyki naturalne dla tych pupili Ich listę otwierają suszone warzywa, owoce i korzenie roślin. Można je bez obaw podawać zarówno królikom, świnkom morskim, chomikom, myszom, szczurom, a w umiarkowanych (!) ilościach także szynszylom i koszatniczkom. Zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga trawienne. Co więcej, na ogół są dość twarde, dzięki czemu przyczyniają się do ścierania stale rosnących siekaczy i zachowania uzębienia zwierzaka w dobrym stanie. Najczęściej oferowane są jabłka, gruszki, winogrona, żurawina, marchew, pietruszka, seler, burak, pasternak, topinambur, pomidor. Przekąski takie chętnie kupują zwłaszcza zwolennicy zdrowej kuchni, którzy często podświadomie przenoszą swoje nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe na posiadanego pupila.
Bardzo popularne są także suszone zioła, które warto proponować obok standardowo nabywanego dla królików i świnek morskich siana, stanowiącego jedna z podstaw żywienia tych zwierzaków. W sprzedaży znajdziemy m.in.: pokrzywę, babkę lancetowatą, miętę, melisę, mniszek lekarski, liście porzeczek, malin i poziomek. Suszone zioła mają jednocześnie działanie lecznicze oraz regulują pracę przewodu pokarmowego. Obok ziół dostępne są również suszone kwiaty i ich płatki oferowane z podziałem na gatunki lub jako ich mieszanki, anawet całe bukiety. Przysmaki takie są chętnie zjadane, zwłaszcza przez szynszyle i koszatniczki (np. hibiskus, malwa, nagietek, opuncja, słonecznik, mniszek, lipa itd.). Zawierają olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, fitosterole, pektyny, antocjany. Wspomina się o ich korzystnym wpływie na przewód pokarmowy, niektóre działają przeciwzapalnie lub rozkurczająco.
„Na zęby” dla królików i gryzoni warto polecać również gałązki i korę (gałązki brzozy, wierzby lub drzew owocowych, kora wierzby lub brzozy). Stanowią one naturalny przysmak, pomagają w ścieraniu siekaczy, zapewniają zwierzakowi gimnastykę i rozrywkę oraz są doskonałym źródłem włókna pokarmowego, zaś pokrywająca je kora dostarcza wartościowych tanin.
Niektórzy producenci przysmaków naturalnych idą o krok dalej i oferują coś, co można określić mianem skrzyżowania przysmaku z elegancką zabawką lub kryjówką. Są to np. wypełnione zdrowymi przekąskami tunele, kawałki drewna itp. Nie tylko świetnie prezentują się w klatce pupila, ale jednocześnie umilają mu czas i urozmaicają dietę. Warto mieć je w swojej ofercie, zwłaszcza, że budzą duże zainteresowanie klientów i – umiejętnie wyeksponowane (np. w przestrzeni przykasowej) mogą przynosić znaczne dodatkowe zyski.
Marketing, Beaphar Polska Sp. z o. o.
Nature Królik ,,Nature Królik to zdrowa i smaczna karma klasy Super Premium dla królików. Karma nie zawiera zbóż i wyróżnia się wysoką zawartością włókna pokarmowego. Taki skład zapewnia właściwe funkcjonowanie jelit. Zróżnicowanie składników osiągnięto przez wykorzystanie 30 różnych gatunków traw i ziół. Dla królików w wieku 10. miesięcy i starszych.”
Dropsy i ciasteczka
Dla mniejszych gryzoni rynek oferuje bogactwo rozmaitych dropsów i ciasteczek. Występują w różnych smakach (mleczne, bananowe, z dodatkami warzywnymi, czy ziołowymi). Ciasteczka mogą być pełnoziarniste lub w typie biszkoptów. Niektórzy producenci deklarują, że produkty wolne są od sztucznych dodatków i barwników. Aczkolwiek pamiętać należy, że często są to produkty wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe – czyli niewskazane dla gatunków z dużym zapotrzebowaniem na włókno pokarmowe.
Specjalista ds. marketingu i komunikacji w Zolux Polska
,,Zolux z powodzeniem wprowadził na rynek gamę przysmaków dla gryzoni CRUNCHY, których receptura opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach. Na szczególną uwagę zasługuje seria przekąsek Crunchy Cup – zapakowane w oryginalny, poręczny kubeczek chrupki o zróżnicowanej teksturze i ciekawych kształtach, w kilku smakach do wyboru (marchewka, lucerna, siemię lniane, pietruszka). Przysmaki te nie zawierają cukru ani sztucznych barwników, a ponadto pomagają w ścieraniu przerostu zębów. Z pewnością jest to godny polecenia sposób na uzupełnienie codziennej diety królików i gryzoni.”
Jak sprzedawać przysmaki?
Wielu sprzedawców w sklepach zoologiczny uważa, że przysmaki dla gryzoni i królików sprzedają się „same” i nie trzeba dokładać tutaj większych starań. Po części to prawda, jednak umiejętne zabiegi sprzedażowe mogą sprawić, że klienci będą wkładać do koszyków znacznie większe ich ilości. Przede wszystkim wielu opiekunów zwierząt, zwłaszcza tych początkujących może zwyczajnie nie wiedzieć o istnieniu niektórych grup tych produktów, względnie nie domyślają się, że są one dedykowane również dla ich pupila.
Dyrektor ds. sprzedaży Wiceprezes Ham-Stake Sp. z o.o.
,,Przysmak z topinamburem to doskonała propozycja dla osób, które chcą urozmaicić dietę swojego pupila, serwując mu w pełni wartościową przekąskę. Cztery warianty smakowe gwarantują, że każdy mały smakosz znajdzie coś dla siebie. Przysmak, dzięki luźnemu wypełnieniu, stanowić będzie pretekst do zabawy w tunelu, a ukryty w środku topinambur zachęci do ochoczego pałaszowania. Dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych ziół i wyłącznie naturalnych składników tuneliki mogą być polecane dla gryzoni i królików w każdym wieku..”
Często nie zdają sobie również znaczenia z roli przysmaków w diecie traktując je jako „niepotrzebną fanaberię”. Dlatego zawsze trzeba edukować klienta i to od samego początku. Już w momencie kupowania przez niego zwierzaka należy zaprezentować mu wszelkie możliwe produkty, jakie powinny wejść w skład jego „wyprawki” w tym rozmaite smakołyki. Dzięki temu pozna ich zalety i później będzie uważał za coś całkowicie naturalnego regularne kupowanie ich dla swojego zwierzaka.
Dyrektor Vitaktaft Polska
,,Vita Verde Rollinis marchewka & groszek to pyszne warzywne kulki z marchewką i groszkiem – dla pełnej radości chrupania. Tylko z naturalnych składników. Vita Verde Nature Flakes płatki warzywne to znakomite płatki warzywne, przygotowane z naturalnych składników, 100% bezzbożowe, łatwo strawne. Czysta przyjemność chrupania.” Producent: VITAKRAFT D-28295 Bremen, Niemcy Dystrybutor: VITAKRAFT CHOVEX
Bardzo ważne jest również odpowiednie wyeksponowanie przysmaków, zarówno na półkach w sklepie jaki i w otoczeniu kasy. Pomagają w tym ich kolorowe, rzucające się w oczy opakowania docenione przez wielu producentów. Pamiętajmy, że przysmaki budzą w kliencie pozytywne emocje związane z możliwością łatwego uszczęśliwienia pupila, dlatego wyedukowani kupujący bardzo chętnie po nie sięgają.
Przysmaki dla królików i gryzoni wręcz idealnie nadają się też do prowadzenia skutecznej sprzedaży łączonej. Polecone wraz z pokarmem lub podłożem do klatki często lądują w koszyku klienta zasilając nasz paragon. Nie wahajmy się więc pytać kupującego, czy nie chciałby kupić „czegoś do przekąszenia” dla swojego pupila. Nic wszak nas to nie kosztuje i możemy na tym wyłącznie zyskać.