Autor dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Redaktor naczelna magazynu „ZooBranża”
Pies jest najbardziej zmiennym ze ssaków. Znanych jest ponad 350 oficjalnie uznanych ras różniących się od siebie niemal wszystkim, w tym również strukturą szaty włosowej. Najogólniej można wyodrębnić psy krótkowłose, szorstkowłose, półdługowłose oraz długowłose, przy czym wśród tych ostatnich istnieje wiele wariantów. Mało tego! W przypadku wielu ras prawidłowa pielęgnacja sierści wymaga znajomości ich specyficznych wymagań. A do tego mogą dochodzić problemy skórne, alergie i inne unikalne potrzeby. Jak zatem pomóc klientowi w doborze właściwych kosmetyków dla psa? O co trzeba go zapytać? I na co zwrócić jego uwagę?
Kąpiel NIE szkodzi!
Mity o niekorzystnym wpływie częstych kąpieli na zdrowie psów już zostały obalone. Psy to pełnoprawni członkowie rodziny, nie tylko spędzają z nami czas, lecz także często dzielą z nami łóżko… Warto więc pamiętać o podstawach higieny. Na psim włosie gromadzą się zanieczyszczenia (bardzo specyficzne są zanieczyszczenia miejskie), kurz, przykre zapachy, pozostałości kosmetyków, drobnoustroje, złuszczający się naskórek, a brudny włos gorzej rośnie. U zaniedbanych psów (np. psy adoptowane z trudnych warunków) to nie tylko kwestia zabrudzenia – pod zbitym i skołtunionym włosem może dochodzić do odparzeń czy powstawania ran.
Katarzyna Michoń-Kułaga
Technolog w firmie CERTECH
PROFESSIONAL SHAMPOO – profesjonalne szampony dla psów
,,Piękna sierść czy okrywa włosowa naszych pupili wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Każdy z nas chciałby, aby cieszyła oko zdrowym i błyszczącym wyglądem. Tak samo jak skóra, która jest delikatna i wrażliwa. Aby jak najlepiej wspomóc pielęgnację zarówno skóry, jak i włosów, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych szamponów oraz odżywek. Każda rasa naszych czworonożnych przyjaciół ma inne specyficzne wymagania związane z rodzajem sierści (lub włosa). W zależności od długości, grubości, tego, czy jest miękki czy twardy, koloru i innych czynników, konieczne jest dostarczenie właściwie dobranych substancji czynnych, które będą korzystnie wpływać na stan i zdrowie zarówno sierści, jak i skóry – np. stosowanie ekstraktu z orzecha do sierści ciemnej, aby barwa stawała się jeszcze głębsza i wyrazistsza. Doskonałym rozwiązaniem są szampony serii Professional marki Super Beno, które są dedykowane dla konkretnych ras psów. Wraz z linią Odżywek serii Professional tworzą idealnie dobrane i skomponowane produkty pielęgnacyjne, które pomogą zadbać o sierść (włosy) i skórę Twojego pupila. To doskonała „recepta”, aby Twój pupil wyglądał pięknie i zdrowo. ”
Obecnie właściciele coraz chętniej dbają o higienę psów, wielu korzysta z usług profesjonalnych psich salonów fryzjerskich/groomerskich, ale także częściej dają się skusić na domowe spa, nie tylko regularnie czeszą, ale i kąpią pupili. Oczekują od kąpieli przede wszystkim efektu myjącego – pies ma być widocznie czystszy – oraz poprawy zapachu sierści (niwelowania tzw. psiego zapachu). A u psów długowłosych dodatkowo sierści przyjemnej w dotyku i łatwej do rozczesania.
Specjalistyczne kosmetyki
Właściciele miewają wątpliwości, czy kąpiel na pewno nie jest szkodliwa – możemy je rozwiać, bowiem nowoczesne kosmetyki dla psów – szampony i odżywki – są tak przygotowane, by odżywiać sierść zwierzęcia i dbać o jego skórę. Mają właściwy dla niej odczyn pH na poziomie 7,0–7,4. Różnią się tym od ludzkich kosmetyków, które są przystosowane do pH skóry człowieka (kwaśne – pH 5,5). To między innymi z tego powodu NIE WOLNO kąpać psa w szamponach przeznaczonych dla człowieka, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego, a skóra może zostać podrażniona. Przeciwwskazaniem do kąpieli jest wiek poniżej sześciu tygodni oraz poważne stany chorobowe.
Producenci psich kosmetyków stale poszerzają swoją ofertę, gdyż podobnie jak u ludzi, u psów szampon oprócz podstawowej roli myjącej może dawać dodatkowe efekty, zatem warto wiedzieć, jak prawidłowo go dobrać. Dzięki doradztwu pracownika sklepu zoologicznego zadowolenie z efektów kąpieli może wzrosnąć, a my zyskamy klienta regularnie przychodzącego po preparaty pielęgnacyjne (i nie tylko).
lek. wet. Ewelina Kassner
Product Manager
www.vetexpert.pl
,,Skóra psa różni się od skóry ludzkiej. Jej pH jest bardziej zasadowe, stratum corneum (warstwa rogowa) ma zredukowaną grubość, odnowa naskórka przebiega szybciej i jest ona porośnięta sierścią, a więc znajdujące się w skórze psa mieszki włosowe pozwalają na penetrację substancji czynnych. Różnice te wskazują, że preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego u ludzi nie są odpowiednie dla zwierząt! Szampon dla psa czy kota powinien zawierać łagodne środki myjące oraz być dostosowany do rodzaju włosa i jego aktualnej kondycji. Warto sięgnąć po produkty zawierające substancje o działaniu łagodzącym i regenerującym, kondycjonującym skórę i włos, a także nadającym połysk i jedwabistość. Linię szamponów dostosowaną do potrzeb psiej i kociej skóry wprowadził VetExpert. W jej skład wchodzą produkty hipoalergiczne, oparte na bazie naturalnych składników, niezawierające SLS, silikonów czy alergizujących kompozycji zapachowych.”
Podstawowe pytania, jakie powinny być zadane przy dobieraniu szamponu, to wiek, rodzaj włosa, stan zdrowia skóry oraz najbardziej oczekiwane efekty kąpieli.
Szampony dla szczeniąt
Kąpać można już szczenięta, więc w sklepie trzeba zawsze mieć środki dla tej grupy wiekowej. Z małych 6–8-tygodniowych szczeniąt najlepiej usuwać miejscowe zabrudzenia, np. przy użyciu gąbki. Jako graniczny wiek bezpieczny do kąpieli wskazuje się 8.–9. tydzień życia, dla wrażliwszych ras 12. Preparaty dla szczeniąt są to kosmetyki delikatne, często hipoalergiczne, o nieintensywnej nucie zapachowej. Łagodnie usuwają zabrudzenia, ponieważ głównie takiego efektu oczekuje właściciel psa. Zawierają substancje odżywcze i nawilżające. Sprzedając szampon dla szczeniaka (można go zawsze proponować, kompletując wyprawkę dla szczenięcia), przypomnijmy klientowi, że kąpiel to nowe doświadczenie w życiu szczeniaka i powinniśmy zadbać, aby było ono przyjemne dla psa, nie powodowało reakcji stresowych. Podczas pierwszych prób skracamy czas do minimum, jedynie zaznajamiamy psa z łazienką, płynącą wodą, polewaniem. Stopniowo wydłużamy czas treningu i nagradzamy psa za dobre zachowanie.
Tomasz Uhlenberg
Marketing, Beaphar Polska Sp. z o.o.
www.beaphar.com
,,Szampon z olejkiem makadamia
Regeneracja sierści – delikatny szampon regenerujący, specjalnie opracowany z myślą o wrażliwej skórze psów wszystkich ras. Dzięki zawartości olejku z orzechów makadamia zarówno krucha, szorstka, jak i uszkodzona sierść odzyska zdrowy wygląd oraz jedwabisty połysk. Produkt ma naturalne pH, był testowany dermatologicznie.
Odżywka Premium dla psa
Odżywka na bazie olejowej, opracowana przez naszych lekarzy weterynarii, przeznaczona dla psów. Zawiera wyciągi z truskawek bogatych w witaminę A i C nadające sierści naturalny połysk. Dodatkowo zawiera ekstrakt z pestek winogron, który chroni skórę i sprawia, że sierść staje się bardziej miękka. Dzięki jej właściwościom odżywczym, nawilżającym i naprawczym sierść psa staje się bardziej lśniąca niż dotychczas. Dodatkowo odżywka zapobiega wypadaniu włosów. Posiada naturalne pH właściwe dla skóry psa oraz zawiera polifenole z winogron. Nie zawiera parabenów.”
Kosmetyki dedykowane
Kolejną grupą produktową, która ma dobry zbyt, są w przypadku szamponów te dedykowane danej rasie. Personalizacja jest obecnie ważnym trendem. Najwięcej można znaleźć kosmetyków dla Yorków. Można je polecać też właścicielom innych psów o włosie jedwabistym, lejącym, bez podszerstka (potocznie nazywanym „ten co ma włos, nie sierść”), zwłaszcza że praktyka uczy, iż chętnie nabywają je nie tylko opiekunowie Yorków.
Beata Ślefarska
Specjalista ds. marketingu
www.hobby.bydgoszcz.pl
,,Wyjątkowy szampon dla psów długowłosych od firmy Trixie to idealne rozwiązanie dla wszystkich psów o wrażliwej skórze. Szampon dzięki łagodnym składnikom nadaje się również dla młodych psów. Preparat regeneruje naturalne piękno sierści i odbudowuje strukturę włosa. Co ważne, pomaga w rozplątywaniu sfilcowanych włosów i zapobiega ich ponownemu plątaniu! Litrowe opakowanie zapewni długie użytkowanie. ”
Dystrybutor: P.W. Hobby Piotr Matuszewski, Kobylarnia 20A, 86-061 Brzoza Bydgoska
Zawsze trzeba dopytać o rodzaj włosa, aby właściwie doradzić szampon. Są różne linie zapachowe, różne konsystencje – nie powinno być problemu z trafieniem w gust nabywcy. Wielu producentów oferuje kosmetyki dla konkretnego typu włosa, poprawiają one i wzmacniają kondycję sierści i skóry, utrzymują prawidłową strukturę włosa: włos krótki (np. jamnik, beagle), szorstki – twardy (np. większość terierów), długi (np. maltańczyk), długi puszysty (np. samoyed, pomeranian), szorstki – kozi (np. briard), wełnisty – kręcony (np. pudel). Włos krótki wymaga połysku, a szorstki utrzymania/poprawienia twardości. Dla psów o szacie puszystej szampony zwiększają objętość i podnoszą włos, nawilżają. Włos długi wymaga zmiękczania i połysku, także efektu antystatycznego i nawilżania. Szampony ułatwiają również rozczesywanie. Kiedy włos jest bardzo zniszczony, matowy, powinno się zastosować szampon regenerujący.
Szampony „na kolor”
Szampony mogą też poprawiać kolorystykę okrywy włosowej, zwiększając intensywność i nasycenie barwy, wzmacniają naturalny kolor. W sprzedaży są szampony dla psów białych (sam szampon może mieć barwę niebieską lub fioletową, po nałożeniu trzeba go pozostawić na włosie przez czas wskazany przez producenta, a następnie spłukać). Część z tych preparatów to silne środki, do stosowania okresowo. Są też dostępne szampony dla psów brązowych/rudych, srebrnych/płowych czy czarnych/ciemnych. Szampony dla psów czarnych i ciemnych zawierają ekstrakty z henny i orzecha. Chronią też przed przebarwieniami spowodowanymi przez promienie słoneczne – jest to duży problem przy tych kolorach szaty. Mamy również dodatki poprawiające optyczne wrażenie włosa (błyszczenie) i chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Szampony można stosować kompleksowo, np. pierwsze szamponowanie preparatem dla danego rodzaju włosa, drugie preparatem na kolor.
Dla psów wrażliwych
U osobników z problemami skórnymi ważną rolę profilaktyczną i wspomagającą leczenie odgrywają kąpiele w odpowiednio dobranych szamponach, np. hipoalergicznych czy sensitive, bezzapachowych. Wspomagają odbudowę naturalnej bariery skórnej, łagodzą podrażnienia i świąd. Szampony jodoforowe i z chlorheksydyną są polecane podczas terapii stanów zapalnych skóry tła bakteryjnego i grzybiczego. Szampony z dziegciem i biosiarką czy algami morskimi stosuje się przy łojotokach tłustych, a selenowe lub cynkowe przy suchych łupieżach. Substancje czynne, alantoina, ekstrakty z arniki czy kasztanowca działają oczyszczająco i antyseptycznie. Zawsze kiedy opiekun zwierzęcia sygnalizuje problemy skórne u swojego pupila, trzeba doradzić konsultację w gabinecie weterynaryjnym.
lek. wet. Magdalena Wiśniewska
Specjalista chorób psów i kotów
www.scanvet.pl
,,Szampon KetoScan PLUS zawiera ketokonazol i chlorheksydynę. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry psów i kotów ze skłonnością do łupieżu, dermatoz i stanów zapalnych tła grzybiczego i bakteryjnego, posiada pH odpowiednie dla skóry psów i kotów. KetoScan Plus dokładnie oczyszcza skórę i okrywę włosową, likwiduje nieprzyjemny zapach, pomaga przywrócić równowagę mikrobiologiczną skóry. Jest pomocny w pielęgnacji skóry z problemami dermatologicznymi, w których może dochodzić do nadmiernego namnażania drożdżaków (m.in. Malassezia pachydermatis) i bakterii. Ketokonazol hamuje rozwój niekorzystnych grzybów, w tym drożdżaków Malassezia pachydermatis. Chlorheksydyna posiada właściwości antyseptyczne, szczególnie wobec bakterii Gram dodatnich (m.in. gronkowców).”
Szampony przeciwpchelne
W dobie szeroko rozwiniętej profilaktyki przeciw pasożytom zewnętrznym szampony przeciwpchelne mają już mniejsze znaczenie. Jednak warto je mieć w ofercie – czasem właściciele psów tzw. podwórzowych szczególną uwagę zwracają na ten aspekt kąpieli. Taka potrzeba może się także pojawić, kiedy w domu pojawia się pies przygarnięty z ulicy czy ze schroniska.
Suche szampony
Jeśli właściciel nie ma czasu na kąpanie, a chce odświeżyć psa, to do tego celu nadają się tzw. suche szampony, w proszku bądź sprayu, które po rozprowadzeniu na włosie wyczesuje się. Taki szampon odtłuszcza, oczyszcza sierść i niweluje przykre zapachy. Jest idealny w sytuacjach awaryjnych, w podróży czy na wakacjach.
Skład to podstawa!
Oprócz wiedzy na temat dedykowanych funkcji kosmetyku, warto zapoznać się z jego składem i zawartością składników czynnych. Podobnie jak w kosmetykach ludzkich, w szamponach dla psów ogranicza się ilość mydła, olejów mineralnych, sztucznych barwników czy parabenów, a wzbogaca się je w substancje aktywne, poprawiające kondycję okrywy włosowej, jak jedwab, keratyna, gliceryna, lanolina, kolagen, olej norkowy, olej arganowy, kwasy omega, witaminy czy ekstrakty roślinne (aloes, kokos, avocado, acai, olejek herbaciany, olej makadamia, masło shea, hydrolizat pszenicy, owsa). Do ich stosowania właścicieli zachęcają przyjemne, często owocowe zapachy (są też szampony o stonowanych zapachach). Dodatki olejków mają działanie aromaterapeutyczne. Preparaty nie powodują łzawienia. Wyrównują pH skóry. Dla części właścicieli ważna jest informacja, czy preparat był testowany na zwierzętach, w jakim stopniu jest organiczny, czy jest wegański itp.
Wiele szamponów to koncentraty, zatem trzeba je rozcieńczyć wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Można mieć w ofercie specjalne butelki do rozcieńczania z podziałką. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie środków myjących.
Jak sprzedawać psie kosmetyki?
Trzeba pamiętać, aby mieć w ofercie sklepu produkty zróżnicowane cenowo oraz opakowania o różnych objętościach – klienci posiadający kilka psów chętniej kupują większe opakowania. Do wypróbowania nowych produktów zachęcą darmowe próbki lub jednorazowe saszetki – zwłaszcza jeśli są to szampony z górnej półki cenowej. Czasem u różnych psów dany kosmetyk daje inny efekt, więc to, co się sprawdza u jednego zwierzęcia, może nie spełnić oczekiwań u innego, zwłaszcza z innym typem szaty.
Nie tylko szampon!
Specjalistyczne firmy z reguły przygotowują ofertę całych linii kosmetyków: szampon, odżywka, płyn do rozczesywania. Kiedy klient decyduje się na szampon, warto od razu zaoferować również odżywkę i płyn do rozczesywania (szczególnie dla psów długowłosych – nigdy nie czeszemy na sucho). W kontekście różnego rodzaju odżywek i masek (maski są bardziej skoncentrowane, silniejszy efekt) mówimy o efekcie nawilżania. Może to być odżywka, którą pozostawiamy na włosie przez pewien czas i spłukujemy, inne nie wymagają spłukiwania. Kolejna forma to mgiełka bądź serum. Jeszcze inna to tzw. płukanki. Odżywki ułatwią rozczesywanie (efekt rozkołtuniania), mogą pomagać nadać sierści objętości bądź wzmocnić dany kolor. Można także dobrać odżywkę hypoalergiczną.
Pamiętajmy o diecie
Nie zapominajmy również, że nie ma mowy o prawidłowej skórze i pięknej sierści bez odpowiedniego żywienia. Żadne kosmetyki nie pomogą, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości budulca skóry i włosa, czyli białka, a szczególnie aminokwasów siarkowych. Wspomagają to witaminy, substancje mineralne i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (n-3 i n-6) – równolegle z kosmetykami polecajmy więc suplementy na sierść oraz dobre karmy.