Letnie wakacje to oczywiście świetna możliwość na bardziej aktywne formy wypoczynku z psem i więcej czasu, który spędza się z pupilem. Nie można jednak zapominać, że nie jest to czas zupełnie wolny od zagrożeń zdrowia psa. Przed wyjazdem z czworonogiem upewnijmy się, że pies ma aktualną książeczkę zdrowia/paszport (na wyjazdy do krajów spoza UE może być potrzebne urzędowe świadectwo zdrowia, wydawane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii – należy się zapoznać z regulacjami prawnymi danego kraju) – czyli został zaszczepiony oraz zabezpieczony od kleszczy. Do przewozu mniejszych psów przyda się transporter, dla większych specjalna klatka w bagażniku lub szelki i smycz samochodowa do przypinania do pasów bezpieczeństwa oraz mata samochodowa. Przy długiej podróży pamiętać należy o przystankach (potrzeby fizjologiczne oraz napojenie zwierzęcia). Lepiej nie karmić psa przed drogą, gdyż stres i emocje w podróży sprzyjają reakcjom wymiotnym. Natomiast na czas pobytu zwierzęcia w nowym miejscu zabieramy karmę, którą dostawał w domu – nagłe zmiany diety nie są dobre dla organizmu. Również zabieramy lekarstwa, jeśli pies przyjmuje jakieś na stałe.
Wiele psów uwielbia wystawiać łeb przez otwarte okno w samochodzie podczas jazdy – jest to jednak niebezpieczne, a w kwestiach zdrowotnych powoduje narażenie na silny pęd powietrza i może stać się przyczyną stanów zapalnych oczu i uszu. Nigdy nie można pozostawiać psa w zamkniętym samochodzie – w nagrzanym pojeździe zwierzę może bardzo szybko się przegrzać i stracić przytomność, a nawet umrzeć z udaru. Do utrzymania niższej temperatury w podróży można zakupić specjalne wiatraczki montowane na klatkę oraz maty chłodzące (nowość!).
W nowym miejscu nawet najbardziej posłuszne psy mogą być nieco rozkojarzone i nieokiełznane. Zatem dla ich bezpieczeństwa należy prowadzić je na smyczy (zwłaszcza w przestrzeni miejskiej oraz w lesie). Koniecznie trzeba też przyczepić do obroży/szelek adresatkę z danymi kontaktowymi właściciela. Trzeba zachować ostrożność w kontaktach z innymi psami – trudno bowiem przewidzieć reakcję nieznanego zwierzęcia. Nie można pozostawiać psa bez nadzoru (np. przy sklepie, czy restauracji).
Upalny dzień spędzony na plaży nie jest najlepszym rozwiązaniem dla psa – koniecznie zabieramy wodę dla czworonoga! Wprowadzamy zwierzę tylko w miejsca do tego dozwolone. Kopanie w piasku może spowodować zapiaszczenie oczu i problemy z zapaleniem spojówek. Należy być ostrożnym z kąpielami w nieznanych miejscach, stanowią bowiem dla psa zagrożenie utonięciem, zatruciem (skażeniem wody niebezpiecznymi chemikaliami, czy toksynami), przeziębieniem (zimna woda) oraz zapaleniem uszu.
Do zabaw z psem najlepiej używać zabawek do tego przeznaczonych, których na rynku jest obecnie bardzo wiele – piłki, aporty, dummy, sznurki itd. Używanie kijów, gałęzi, czy kamieni może powodować ryzyko urazów jamy ustnej, wbicia/zaklinowania drzazgi drewnianej lub połknięcia kamienia.