Szczeniak w domu to duża radość, ale i wyzwanie wynikające z konieczności zapewnienia mu wszystkiego, czego potrzebuje. W tym celu niezbędna jest dobrze skompletowana psia wyprawka. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć i na co zwrócić uwagę, polecając je klientowi, zwłaszcza takiemu, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z psem?
1. Legowisko. Nie tylko do spania!
Każdy pies potrzebuje legowiska, choć nie każdy opiekun (zwłaszcza początkujący) zdaje sobie z tego sprawę. Wielu klientów wychodzi z założenia, że przyszły pupil i tak będzie spał na kanapie lub fotelu. Nie wiedzą jednak, że legowisko służy psu nie tylko jako miejsce spoczynku. Nawet jeśli pies najczęściej będzie spał na kanapie, własne posłanie jest mu potrzebne dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Stanowi bowiem swoisty azyl dla zwierzaka. Pies traktuje je jako miejsce, w którym zawsze może się chronić, np. po to, aby schrupać w spokoju ulubiony smakołyk. To również miejsce, do którego właściciel może „za karę” odesłać pupila, gdy ten coś przeskrobie.
Jak dobrać optymalne legowisko dla zwierzaka? Większość osób (zwłaszcza Pań ϑ) kieruje się głównie wyglądem posłania. To oczywiście bardzo ważne, ale nie wolno również zapominać o jego walorach funkcjonalnych. Przede wszystkim legowisko powinno być dostosowane wielkością do rozmiarów psa, który lubi je dokładnie sobą wypełniać. Dlatego jeśli ktoś posiada szczeniaka dużej rasy, nie powinien od razu nabywać mu posłania docelowego (czyli dużego), ale mniejsze. Jest to tym bardziej uzasadnione, że szczeniak prawie na pewno dość szybko je zniszczy, a małe posłanie jest tańsze od analogicznego, dużego. Wspomniane niszczenie wiąże się z faktem, że maluchowi zdarza się zrobić siusiu na posłanie, zwymiotować itd. Z tego samego powodu powinno być one łatwe do czyszczenia i prania (najlepiej w pralce). Bardzo dobrze sprawdzają się też legowiska dwustronne, które – w razie potrzeby – można przekręcić na drugą stronę – dzięki temu użytkuje się je dłużej bez konieczności prania. Poza tym dwie strony legowiska z reguły różnią się kolorami, co pozwala na przyjemne urozmaicenie wystroju mieszkania 🙂 .
Ewelina Florczyńska
Pareno
,,Legowisko dla szczeniaka powinno być również w pełni bezpieczne, a więc pozbawione małych elementów (np. dekoracji), które psi maluch mógłby odgryźć i połknąć. Z tego samego powodu należy unikać tradycyjnych wiklinowych koszy wypełnionych poduchą – kawałek wikliny odgryziony i połknięty przez szczeniaka może bowiem doprowadzić do perforacji jego przewodu pokarmowego i – w konsekwencji – kosztownego leczenia operacyjnego, a nawet śmierci.”
I jeszcze jedno – niektórzy klienci przychodzą do nas, szukając legowiska niezniszczalnego, czyli takiego, którego pies po prostu nie pogryzie. Należy podkreślić, że jeśli pies wykazuje tendencję do niszczenia posłania, to takowe legowisko po prostu nie istnieje. Należy wtedy polecić zakup gryzaków i zabawek, które mogą przyciągnąć uwagę psa i ograniczyć jego zapędy niszczycielskie względem otoczenia. A jeśli to nie pomoże, warto zasugerować wizytę u dobrego psiego behawiorysty, który doradzi, jak rozwiązać ten problem.
2. Karma – „paliwo” dla malucha
Mały pies ma zupełnie inne wymogi żywieniowe niż dorosły czworonóg, dlatego karma dla niego musi różnić się teksturą, wielkością granul oraz – przede wszystkim – składem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule pt. „W misce szczeniaka” na str. 30 – 36 Jeżeli nasz klient zamierza zakupić szczeniaka od hodowcy, należy zasugerować mu, aby dokładnie wypytał, czym piesek do tej pory był żywiony, i przynajmniej przez jakiś czas kontynuował podawanie tego samego pokarmu (poza tym hodowca powinien wyposażyć szczeniaka w porcję karmy na pierwsze dni u nowego opiekuna).
Zmniejszy to i tak duży stres zwierzaka w nowym domu i ograniczy niepotrzebne problemy żołądkowe. A jeśli z czasem opiekun będzie chciał zmienić karmę (np. na lepszą, z wyższej półki), to powinien robić to stopniowo, początkowo mieszając nową karmę ze starą i stopniowo zwiększając jej udział. W gorszej sytuacji są osoby, które adoptowały szczeniaka ze schroniska lub przygarnęły bezdomne zwierzę. W takim wypadku należy po prostu zaproponować zakup dobrej karmy dla szczeniąt i przestrzec, że początkowo mogą wystąpić niewielkie problemy żołądkowe, które jednak szybko powinny minąć. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym lub konsultacja z doświadczonym psim dietetykiem.
3. Miski – nie tylko kolor
Jeśli już o karmieniu mowa, to w wyprawce szczeniaka nie powinno zabraknąć misek dla pupila. Konieczne są co najmniej dwie – na wodę i na pokarm. Podobnie jak w przypadku legowisk wiele osób wybiera je głównie pod kątem koloru. Należy jednak zwrócić uwagę kupującego, że miska powinna być dopasowana do wielkości psa. Jej podstawa powinna być szersza niż górna część (kształt ściętego stożka), co zapobiega wywracaniu miski (i np. wylewaniu przez zwierzaka wody na podłogę). Z tego samego powodu dobrze sprawdzają się droższe wprawdzie, ale bardzo praktyczne, ciężkie, ceramiczne, niewywrotne naczynia. Miska powinna mieć też gumowe nóżki lub ogumione dno, co zapobiega uciążliwemu szuraniu miską przez psa po podłodze podczas jedzenia. Warto również wybrać miskę, która jest łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku psów ras o długich, zwieszających się uszach miska powinna być tak skonstruowana, aby uszy nie maczały się w jej zawartości (stromy, ścięty stożek).
4. Zabawki
Niezbędnym elementem szczenięcej wyprawki są dobrze dobrane zabawki. Część klientów nadal uważa, że to fanaberia. Tymczasem zabawki pełnią w rozwoju szczeniaka bardzo istotne funkcje poznawcze, odstresowujące, a nawet fizjologiczne. Dzięki ich obecności młody psiak lepiej poznaje świat i rozwija swoją inteligencję. Równolegle rozwija się również jego ciało, bo dzięki zabawkom ma zapewnioną większą porcję ruchu. Zabawki pomagają także zwierzakowi zmniejszyć stres zwłaszcza podczas nieobecności opiekuna. Dzięki zabawkom można wreszcie ograniczyć niszczycielskie zapędy psiego malucha, który wyładowuje na nich swoją energię, oszczędzając np. ulubione buty pani domu lub domowe meble. Warto wspomnieć klientowi, że psiak jest pod tym względem niczym małe dziecko i stare zabawki szybko mu się nudzą. Dlatego konieczne jest kupowanie na bieżąco kolejnych (najlepiej podczas każdej wizyty w naszym sklepie 🙂 ).
5. Obroża lub szelki
Szczeniaka, nawet jeśli nie wychodzi jeszcze z domu, należy od wczesnej młodości uczyć chodzenia na smyczy. A w tym celu niezbędna jest dobrze dobrana obroża lub szelki. Na co lepiej postawić? Wielu specjalistów podkreśla, że szelki są dla malucha mniej stresujące, ponieważ lepiej amortyzują szarpnięcia smyczy, poza tym dzięki szelkom opiekun ma znacznie lepszą kontrolę nad wyprowadzanym psem (w razie nagłej potrzeby można go np. szybko podnieść i wziąć na ręce). Szelki są też bardziej bezpieczne, bowiem – jeśli dobrze je dobierzemy – maluch nie ma prawa się z nich uwolnić, czego obroża często nie gwarantuje.
Zarówno obroża, jak i szelki powinny „rosnąć” wraz z psem i być dobrze dopasowane do jego rozmiarów (to ostatnie umożliwia regulacja wielkości). Wraz z nimi od razu warto zaproponować zakup adresatki, na której umieszcza się imię psa oraz dane kontaktowe opiekuna. Ten drobiazg przyda się, jeśli nasz ukochany pupil przypadkiem się zagubi i zostanie odnaleziony przez odpowiedzialne osoby.
6. Smycz
Do kompletu spacerowego niezbędna jest również smycz. W przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się chodzenia przy nodze, z reguły najlepiej sprawdza się początkowo prosta smycz tradycyjna. Lepiej odradzić zakup na początek smyczy automatycznej – ta przyda się nieco później, gdy pupil nabierze już doświadczenia, tym bardziej że wiele szczeniaków wykazuje tendencję do gryzienia smyczy i może ją szybko zniszczyć.
Praktyka uczy, że w celu skutecznego oferowania szelek, smyczy oraz obroży najlepiej posiadać te produkty w liniach kolorystycznych umożliwiających wygodną sprzedaż łączoną. I jeszcze jedno – należy zaoferować je w możliwie dużym wyborze, bowiem wielu kupujących, a zwłaszcza szczególnie wymagające pod tym względem Klientki, oczekuje szerokiej dostępności kolorów, modeli i wzorów.
7. Podkłady
Psi maluch (w wieku do 8–10 tygodni) raczej nie powinien wychodzić z domu, bowiem nie posiada jeszcze odporności na groźne choroby zakaźne nabytej w wyniku szczepień. Siłą rzeczy musi więc załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu.
W celu nauczenia go czystości świetnie sprawdzają się specjalistyczne podkłady chłonne dla psów. Należy ułożyć je w co najmniej kilku miejscach w mieszkaniu. Gdy zauważymy, że maluch przykuca do siusiania, należy szybko przenieść go na podkład. Z reguły już po kilku dniach szczeniak zaczyna kojarzyć podkład z siusianiem i sam wchodzi na niego w celu załatwienia swojej potrzeby. Podkłady świetnie nadają się też do wyłożenia transportera (jeśli planujemy podróż ze zwierzakiem), a także psiego kojca czy zagrody.
8. Gryzaki
Bardzo ważnym elementem psiej wyprawki są gryzaki, a więc odpowiednio dobrane przysmaki, które szczeniak może „ciumkać”, żuć i gryźć. To doskonała rozrywka, ale również gimnastyka i kosmetyka zębów. Gryzaki, podobnie jak zabawki, absorbują jednocześnie pupila, zajmują mu czas i niwelują jego skłonności niszczycielskie względem otoczenia. Dobrze dobrane gryzaki są szczególnie istotne w okresie wymiany zębów (a więc od 12.–14. tygodnia życia), bowiem masują dziąsła malucha, ograniczają uczucie swędzenia i dbają o prawidłowy rozwój stałego uzębienia.
Uwaga! Gryzaki dla szczeniaków powinny być tak dobrane, aby prawidłowo spełniały swoje zadania. Należy unikać np. bardzo twardych gryzaków, kości, kawałków poroża, które u tak młodego psa mogłyby doprowadzić do uszkodzenia zębów i innych problemów stomatologicznych.
9. Psia kosmetyczka
Psiego malucha praktycznie od początku należy przyzwyczajać do rutynowych czynności kosmetycznych, dlatego w skład wyprawki dla niego powinny wejść szczotka i/lub grzebień dobrane pod kątem rodzaju włosa, jaki posiada pupil. Czesanie od pierwszych tygodni życia wyrabia w zwierzaku odpowiednie nawyki, a także pozwala na zacieśnienie więzi z opiekunem.
Bardzo małych szczeniąt (do 4. miesiąca życia) raczej nie zaleca się kąpać na mokro. Warto jednak zaproponować jego opiekunowi zakup wilgotnych chusteczek oraz suchego szamponu, które pozwolą na szybkie oczyszczenie zabrudzonej psiej sierści. A dla nieco starszych szczeniąt polecamy łagodny szampon dedykowany dla tej grupy wiekowej psów.
Ważnym elementem w psiej kosmetyczce jest wreszcie narzędzie do obcinania pazurów. Do czynności tej należy przyzwyczajać już psiego malucha, dotykając jego łapek. Dla mniejszych zwierzaków dobrze sprawdzają się specjalne nożyczki lub tzw. gilotyna. W przypadku większych ras zdecydowanie bardziej praktyczne są wygodne cążki.
10. Ubranie dla malucha
Ostatnim elementem szczenięcej wyprawki, o którym warto pomyśleć, zwłaszcza jesienią i zimą, jest ubranie chroniące malucha przed chłodem. Obecnie już 3–4-miesięczne szczeniaki zaleca się regularnie wyprowadzać (jak tylko zaczną działać wspomniane już szczepionki).
W przypadku niektórych ras w chłodne dni konieczne jest zapewnienie im komfortu termicznego. Dotyczy to zwłaszcza ras małych, bezwłosych, ozdobnych, ale też szczególnie wrażliwych, jak np. charty (mają niewielką podściółkę tłuszczową), dogi niemieckie. Ubranie powinno być dobrze dopasowane, dlatego najlepiej zachęcić opiekuna, aby przyszedł do naszego sklepu razem z pupilem w celu znalezienia najwłaściwszego modelu.