Kleszcze, pchły, wszy, wszoły, meszki, komary… Lista dokuczliwych „pasażerów na gapę”, którzy mogą skutecznie uprzykrzyć życie każdemu psu czy kotu (zwłaszcza wychodzącemu), jest bardzo długa. Jak się przed nimi chronić? Jedyną skuteczną metodą jest zastosowanie odpowiednio dobranych środków przeciwpasożytniczych. Dostępne są w różnych formach podania oraz składach chemicznych. W jaki sposób dobrać najwłaściwszy preparat? Zależy to od wielu czynników, m.in. trybu życia pupila, stopnia jego aktywności, ilości czasu, który spędza na świeżym powietrzu, a nawet rodzaju terenu, w którym się porusza. Istotne są również preferencje opiekuna. Niżej przedstawiamy krótki przewodnik po najpopularniejszych preparatach dla psów i kotów oraz podpowiemy, komu, w jakiej sytuacji i w jaki sposób skutecznie je polecać.
Krople – wygodne i niewidoczne
Do najpopularniejszych form preparatów przeciwpasożytniczych należą krople typu spot-on, które rozprowadza się na skórze na karku i grzbiecie zwierzaka. Substancje czynne gromadzą się w tkance tłuszczowej podskórnej i chronią pupila przed pasożytami (odstraszają je lub uśmiercają podczas wgryzania, zanim jeszcze staną się one groźne).
Jakie są ich zalety?
– wygoda i estetyka – preparat jest niewidoczny (w przeciwieństwie do obroży),
– prostota aplikacji (wyciskamy krople z jednorazowej pipetki na skórę i tyle),
– uniwersalność stosowania (nadają się dla wszystkich ras i rodzajów sierści – w sprzedaży dostępne są wersje dla małych, średnich i dużych psów oraz dla kotów).
Komu warto polecać krople?
– opiekunom psów i kotów „domowych”, mieszkających pod jednym dachem z ludźmi,
– opiekunom psów i kotów długowłosych,
– opiekunom psów i kotów, które śpią z nimi w łóżku ϑ,
– opiekunom psów, które są często kąpane (lub wchodzą do wody na spacerach).
Z punktu widzenia sklepu zoologicznego krople mają dużą zaletę – są jedną z najdroższych (w skali roku) form zabezpieczania zwierzaków (można więc dobrze zarobić) i trzeba je regularnie podawać co kilka tygodni (4–6), więc klient często wraca po nowe porcje.
Obroża na dłuuugi czas!
Równie popularną formą ochrony zwłaszcza psów (ale nie tylko) są obroże przeciwpasożytnicze. Zakłada się je na szyję zwierzaka tak, by ściśle przylegały do jego ciała. Z maleńkich otworków w obroży w regularnych odstępach czasu uwalniane są substancje czynne (syntetyczne lub naturalne) odstraszające lub zabijające pasożyty. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się u zwierząt krótkowłosych.
Główne zalety obroży to:
– wysoka skuteczność działania,
– brak konieczności częstej wymiany (bardzo długi czas działania – nawet do 8 miesięcy),
– korzystna cena (ujęta w skali roku – to jedna z tańszych form całorocznej ochrony pupila).
Komu warto polecać obroże?
– opiekunom krótkowłosych psów i kotów podwórzowych lub spędzających dużo czasu na zewnątrz,
– opiekunom psów „podwyższonego ryzyka”, np. myśliwskich, pracujących, sportowych (biegających w terenie), mieszkających w terenach „zakleszczonych” (np. w pobliżu lasów),
– opiekunom, którzy lubią skuteczne rozwiązania na długi czas.
Z punktu widzenia sklepu zoologicznego sprzedaż obroży również jest korzystna. Wprawdzie klient nieprędko wróci po nową, ale za to jest ona sporo droższa niż np. pojedyncza porcja kropli, zyskujemy więc większy bieżący utarg (jest to szczególnie istotne, gdy zakupu dokonuje klient przypadkowy, a nie nasz stały kupujący).
Spray dla licznej gromadki
Popularną formą ochrony przeciwpasożytniczej są spraye (aerozole). Taki preparat należy rozprowadzać po sierści i skórze zwierzaka, pryskając go pod włos i rozchylając przy tym futro.
Podstawowe zalety takiej formy zabezpieczania to:
– działa natychmiast i od razu chroni pupila,
– uniwersalność (może być stosowany u wszystkich ras),
– można polecać go jako zabezpieczenie dodatkowe (do kropli lub obroży – jeżeli nie ma przeciwwskazań producenta) w przypadku podwyższonego ryzyka złapania pasożytów – np. przed spacerem po lesie, polowaniem.
Komu warto polecać spraye?
właścicielom kilku psów/kotów (zwłaszcza niedużych) – to dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym,