Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Każdy, kto korzysta z Internetu, ma minimum jeden adres e-mail. Bez niego nie da się stworzyć konta w popularnych social mediach czy platformach sprzedażowych. Generalnie nie da się bez niego funkcjonować w Internecie. Oznacza to, że decydując się na wysyłkę newsletterów, jesteś w stanie dotrzeć do bardzo szerokiego grona – nawet tego, które nie korzysta z Facebooka czy Instagrama (tak, nadal zdarzają się takie osoby). Lista korzyści płynących z e-mail marketingu jest bardzo długa, a w dzisiejszym artykule omówię wszystkie najważniejsze kwestie. Zaczynajmy!

Ewa Chilmańska

WYPISZ WYMALUJ, www.wypisz-wymaluj.com

Czym jest e-mail marketing?

To jedna z form marketingu bezpośredniego, która wykorzystuje do komunikacji pocztę elektroniczną. Do głównych celów marketingu bezpośredniego można zaliczyć tworzenie i podtrzymywanie relacji z klientami, budowanie intymności oraz sprzedaż. Przez ostatnie lata wokół tego tematu narosło wiele mitów i półprawd, które mogą wprowadzać przedsiębiorców w błąd. Jednym z najgorszych przekonań jest stwierdzenie, że e-mail marketing jest spamem. Stanie się on spamem tylko wtedy, gdy będzie źle prowadzony! Twoje wiadomości mogą trafiać do tego przeklętego folderu, jeśli będą źle zaprojektowane i dystrybuowane. Jeśli w wiadomości zamieścisz bardzo dużo ciężkich plików, np. video i foto, algorytm operatora poczty może uznać wiadomość za spam. Drugim powodem, dla którego Twoje komunikaty  mogą trafiać do spamu, są błędy w wysyłce. Jeśli do prowadzenia e-mail marketingu wykorzystujesz swoją standardową pocztę, operator może nałożyć na Ciebie spore graniczenia. Zdecydowanie nie polecam tego rozwiązania, zwłaszcza że na rynku jest wiele wygodnych, bezpłatnych i skutecznych platform, przez które możesz wysyłać profesjonalne newslettery. Możesz w nich skorzystać z szablonów, dzięki którym Twoje wiadomości będą bardzo estetyczne, a rozkład informacji odpowiednio zaprojektowany. Co więcej, pozwalają na automatyczną wysyłkę, którą możesz zaplanować z wyprzedzeniem, dzięki czemu oszczędzisz swój czas. Kolejny plus to możliwość uporządkowania bazy kontaktów – do każdej osoby możesz dodać tag, dzięki któremu wiesz, czy interesuje się tematem wszystkich zwierząt domowych, czy może tylko psów lub kotów. Pozwala to na lepszą personalizację i przesyłanie tych treści, które faktycznie zainteresują czytelnika.

Algorytmy, algorytmami, ale kiedy Twój odbiorca może uznać, że otrzymał spam? Wtedy, kiedy treść kompletnie nie odpowiada jego zainteresowaniom, kiedy otrzymuje od Ciebie tylko treści stricte sprzedażowe i kiedy nie wie, skąd masz jego adres e-mail. Po przeczytaniu artykułu w całości dowiesz się, co zrobić, żeby Twój abonent miał tylko dobre odczucia, gdy dostanie do Ciebie wiadomość.

Dlaczego warto wdrożyć e-mail marketing do swojej strategii?

Powodów, które przemawiają za słusznością e-mail marketingu, jest wiele, jednak do najważniejszych można zaliczyć:

1. Tani sposób promocji – wysyłka newslettera jest naprawdę tanią formą marketingu, a w niektórych przypadkach może być nawet bezpłatna! Wszystko zależy od tego, jak dużą masz bazę i jakiego operatora do wysyłki wybierzesz. Na rynku możesz znaleźć nawet takich, którzy umożliwiają bezpłatną wysyłkę aż do 2000 kontaktów! Musisz przyznać, że to całkiem duża baza.

2. Skuteczna forma docierania do klientów – większość osób odwiedza swoją skrzynkę pocztową chociaż raz dziennie. Sprawdzamy ją zazwyczaj z dużą uważnością i odczytujemy każdą wiadomość, żeby nie przeoczyć niczego ważnego. To daje Ci bardzo duże szanse, żeby pozostać ze swoimi klientami w kontakcie.

3. Szybkość działania – wbrew pozorom wysyłka newslettera jest dość szybka. Jeśli na początku dobrze dobierzesz szablon wiadomości, to na późniejszym etapie wystarczy, że będziesz tylko zmieniać treść, zdjęcia i linki. Odpowiednio ułożona baza sprawi, że za pomocą jednego kliknięcia wyślesz wiadomości do wszystkich członków. Po kilku minutach komunikat będzie już u Twoich odbiorców.

4. Jest mierzalny – korzystając z platform dedykowanych do wysyłki newsletterów, zyskujesz dostęp do wielu statystyk. Możesz zobaczyć, jaki procent odbiorców otworzył wiadomość, ile z nich kliknęło link oraz czy po odczytaniu rezygnują z subskrypcji, czy też nie. Dostęp do tych danych pomoże Ci w ocenie skuteczności e-mail marketingu i atrakcyjności poruszanych tematów. Może się okazać, że Twoich odbiorców nie będą interesować tematy dotyczące żywienia psów, ale treningów i sportów już owszem.

5. Pozwala na obustronną komunikację – odbiorca może w każdej chwili odpowiedzieć na wysłanego przez Ciebie e-maila. Dzięki temu przeprowadzisz pogłębioną rozmowę z klientem i rozwiejesz jego wątpliwości dotyczące np. wyboru szelek do biegania. Co więcej, dzięki newsletterowi pozostajesz w stałym kontakcie ze swoimi obecnymi klientami, a także możesz informować o ofercie nowych, potencjalnych kupujących, których zachęciła Twoja oferta.

6. Prostota – dzięki platformom dedykowanym do wysyłki newsletterów nie potrzebujesz bardzo rozbudowanych umiejętności. W większości są one bardzo intuicyjne, a dzięki gotowym szablonom wystarczy kilka kliknięć, żeby stworzyć estetycznego e-maila.

Dobra baza kontaktowa to podstawa!

E-mail marketing ma sens tylko wtedy, gdy mamy zbudowaną bazę kontaktową. Zapomnij o wysyłaniu newslettera do randomowych osób, których adresy e-mail znalazłeś w sieci. Jest to niezgodne z prawem i zupełnie nieskuteczne. Odradzam również kupowanie gotowych baz – często są oszustwem. Dodając osobę do bazy, musisz mieć od niej zgodę na wysyłkę wiadomości o charakterze marketingowym. Jeśli na swojej stronie www masz okienko, przez które można się zapisać do newslettera, pamiętaj, żeby zamieścić pod nim checkboxa, w którym odbiorca wyrazi zgodę na przetwarzanie jego danych. Dobrze jest też wdrożyć dwuetapowy zapis – po dodaniu e-maila zainteresowany otrzyma wiadomość, w której jest link aktywacyjny, dopiero po jego kliknięciu zostanie zapisany do bazy. Dzięki temu będziesz utrzymywać kontakt tylko z faktycznie zainteresowanymi osobami.

Zastanawiasz się, jak zachęcić ludzi do zapisów? Sposobów jest wiele! Do najpopularniejszych należy kod rabatowy na zakupy, który jest wysyłany po dołączeniu do newslettera. Możesz również wykorzystywać różnego rodzaju lead magnety, które przyciągną ludzi, np. e-book o zdrowym odżywianiu kota, ranking najlepszych karm bezzbożowych, checklista wyprawki dla szczeniaka czy film, w którym pokazujesz, jak dobierać rośliny do akwarium. Zastanów się, co mogłoby zainteresować Twoich odbiorców na tyle, że postanowią dać Ci swój adres e-mail i pobrać zawartość.

Dobre praktyki w e-mail marketingu

Zapewne zastanawiasz się, jak zaplanować e-mail marketing, żeby był jak najbardziej interesujący dla odbiorców. Podzielę się z Tobą kilkoma sprawdzonymi praktykami, które zwiększą skuteczność działań.

1. Wartościowy content – interesujące treści to klucz do utrzymania bazy! Nie zasypuj swoich odbiorców tylko i wyłącznie treściami sprzedażowymi, w których przedstawiasz nowości i obowiązujące promocje. Oczywiście, wiadomo, że zależy Ci na sprzedaży, ale musisz zachować balans. W wysyłanych wiadomościach edukuj swoich klientów, dziel się sprawdzonymi tipami, np. jak pomóc psu przetrwać upały. Możesz w treściach edukacyjnych lokować produkty ze swojej oferty, ale tylko wtedy, gdy ma to uzasadnienie merytoryczne, nie rób nic na siłę. Odbiorcy newslettera powinni otrzymywać treści, które nie są powszechnie dostępne na Twoich innych social mediach, dzięki temu będzie on dla nich bardziej wartościowy. Wiadomości edukacyjne przeplataj z tymi bardziej sprzedażowymi oraz co jakiś czas informuj o tym, co nowego dzieje się w Twojej firmie – możesz wspominać o poszerzeniu oferty, zatrudnieniu nowego specjalisty czy nowych szkoleniach, które odbyliście. Wysyłka newslettera ma nie tylko pomóc Ci we wzroście sprzedaży, lecz także w umocnieniu zaufania i sympatii do marki.

2. Personalizacja treści – dzięki specjalnym funkcjom możesz w łatwy sposób spersonalizować wiadomość w taki sposób, że odbiorca pomyśli, iż jest ona stworzona specjalnie dla niego. W tym celu na przywitaniu możesz automatycznie dodać jego imię, a znając preferencje i dzieląc kontakty za pomocą tagów, do opiekunów psów możesz wysyłać treści poświęcone tylko im. Zrobi to dobre wrażenie na Twoich subskrybentach i nie zanudzisz ich treściami, które są im niepotrzebne. W końcu jeśli ktoś nie ma akwarium, to raczej nie będzie się interesować roślinami wodnymi.

3. Odpowiednia częstotliwość – co za dużo, to niezdrowo! Codzienna wysyłka nie ma najmniejszego sensu. Lepiej wysyłać rzadziej, ale bardziej wartościowe i przemyślane treści. Nie ma recepty na idealną częstotliwość, u jednych świetnie sprawdza się wysyłka raz w tygodniu, u innych raz na dwa tygodnie, a jeszcze u innych raz na miesiąc. To wszystko zależy od Twoich odbiorców i treści, którymi się dzielisz. Przeprowadź kilka testów i zobacz, jakie rozwiązanie jest dla Twojej marki najlepsze.

4. Długość wiadomości – e-maile nie powinny być zbyt długie, bo zniechęcą użytkowników do czytania. Zalecam, żeby w treść wplatać co jakiś czas atrakcyjne zdjęcia, które sprawią, że wiadomość będzie przyjemniejsza dla oka i łatwiejsza do czytania. Pamiętaj o odpowiednim edytowaniu – dodawaj nagłówki, podkreślaj najważniejsze fragmenty i korzystaj z emotikonów. Na liczbę otwartych e-maili duży wpływ mają tytuły – warto zadawać w nich chwytliwe pytania. Tytuł nie powinien być jednak za długi i musi być zgodny z treścią wiadomości.

Jak widzisz, e-mail marketing jest skutecznym i tanim sposobem promocji. Pozwala na bliski kontakt z klientami i budowanie wyjątkowych więzi. Daje szeroki zakres możliwości, dlatego nadaje się do każdego rodzaju działalności. Nie jest istotne, czy prowadzisz stacjonarny sklep zoologiczny, czy sprzedajesz produkty on-line. W jednym i drugim przypadku e-mail marketing przyniesie Ci efekty. Nie martw się również, jeśli w Twojej bazie jest mało kontaktów – rób wszystko, żeby ją systematycznie rozwijać. Stosuj interesujące dla klientów motywatory do zapisów. Pamiętaj również, żeby informować o istnieniu newslettera w swoich social mediach – zachęcaj obserwatorów do zapisów. Jeśli potrzebujesz porady we wdrożeniu newslettera – skontaktuj się z nami!