Mówi się, że psy wiodą prym w zabawach węchowych. To właśnie u tych zwierząt węch stanowi jeden z najważniejszych zmysłów. Nie bez powodu powstały takie dyscypliny sportowe, jak nosework czy tropienie użytkowe. A co na to koty? Czy one też potrafią węszyć i korzystać z tego zmysłu w 100%? Jak połączyć zabawę poprzez węch z terapią behawioralną kotów?

Tekst: Paulina Andrzejewska

behawiorystka i trenerka psów i kotów

http://www.kotyipsyandrzejewskiej.pl

I’m different – LIOFILIZOWANE PRZYSMAKI I TOPPERY

Liofilizowane przysmaki, którym nie oprze się żaden kociak.

Produkt jest jakości Human Grade i występuje w dwóch postaciach: Snack (przekąski) i Topper (posypka do karmy).

Liofilizowane przysmaki I’m Different to aromatyczne, monobiałkowe kąski, przygotowane wyłącznie z surowego mięsa lub surowej ryby. Te funkcjonalne przekąski, połączone z mieszanką VitaberryTMplus (ekstraktami z siedmiu czerwonych owoców), która jest naturalnym źródłem substancji o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, doskonale nadają się jako posypka do karmy (Topper) lub jako przysmak w zabawce, lub nagroda (przekąski). Dzięki temu świetnie wzbogacają smak karmy. Bez żadnych sztucznych konserwantów ani barwników. Bez zbóż, glutenu i składników GMO.

Dostępne w 11 smakach.

Leszek Zatorski

Nexpet

www.b2b.nexpet.pl

Koci węch a udomowienie

Od kiedy pamięć sięga, to właśnie psy były wykorzystywane do polowań czy poszukiwań zaginionych ludzi. Ich zmysł węchu i zdolność jego używania w codziennym życiu budził w ludziach podziw. Jednak nie tylko psy potrafią świetnie korzystać ze swojego nosa. Cały proces udomowienia kotów zaczął się od… węchu! Mruczki podążały za zapachem potencjalnej zdobyczy (myszy czy drobnych gryzoni), która zazwyczaj ukrywała się w workach ze zbożem. Dzięki temu przeganiały szkodniki z ludzkich osad i zbliżały się do człowieka. Koty mają 100 milionów receptorów rejestrujących zapach (psy mają ich 280 milionów). Choć mniej niż mają psi koledzy, to trzeba przyznać, że liczba ta nadal jest ogromna, zważywszy na fakt, że koci nosek jest naprawdę malutki. Dla niektórych osobników zapachy, których używamy w domu, są drażniące (np. odświeżacze powietrza). Dość niedawno zainteresowaliśmy się kocim węchem, pierwsze prace naukowe opublikowano dopiero w latach dwutysięcznych. Pamiętajmy, że to zapach, a nie smak jest atraktantem jedzenia! Zapach jedzenia bogatego w białko jest szczególnie atrakcyjny.

Komunikacja węchem

W swojej pracy behawioralnej często korzystam z terapii węchem u kotów. Jednak trzeba być ostrożnym, bo dla niektórych taka zabawa będzie wyciszająca, a dla innych kotów pobudzająca. Bez wątpienia każdemu mruczkowi przyniesie satysfakcję i poczucie pewności siebie. 

Węch służy kotom m.in. do podążania za zapachem zdobyczy, pobierania informacji o innych zwierzętach, zapoznawania się z otoczeniem czy z nami. Na przykład koty, które dopiero się ze sobą zapoznają, najpierw wymieniają zapachy. Wąchają się po nosku, w okolicy genitaliów, zaglądają sobie również do kuwet. I jest to jak najbardziej normalne zachowanie, co więcej – pożądane! Jeśli poobserwujemy kota, to zobaczymy, że bardzo często obwąchuje on otoczenie. Koty są też bardzo wrażliwe na feromony (używają narządu Jacobsona) – tzw. Flehmen – charakterystyczny grymas „smakowania zapachu”. Komunikaty węchowe są bardzo ważne w kocim życiu, a poprzez domową stymulację i zachęcanie mruczków do zabaw węchowych nawiążemy z nimi lepszą więź i nauczymy się z nimi rozmawiać. Praca węchowa rozwija też układ limbiczny.

Przysmaki liofilizowane CAT’S LOVE przyciągają koty naturalnym, intensywnym zapachem. Idealnie nadają się do mat i zabawek węchowych. Są kruche i delikatne, łatwo można podzielić je na mniejsze kawałki. Zapach i niezwykły smak przysmaków CAT’S LOVE motywuje koty do zdobywania i poszukiwania nagrody. Delikatny proces liofilizacji zachowuje naturalny smak i zapach mięsa, ale także niemal wszystkie składniki odżywcze, w tym cenne witaminy i minerały.          

Wiele kotów lubi zmiany w menu i nowe bodźce węchowe. Pomogą w tym zróżnicowane rodzaje mięs, z których powstały  przysmaki CAT’S LOVE – piersi kurczaka, mięso wołowe, filety z łososia i krewetki.

Joanna Kawecka

Dyrektor sprzedaży i marketingu

Best 4 Animal Care Sp. z o.o.

www.b4ac.pl

Zabawki węchowe

Pierwszym elementem, który możesz wprowadzić w swoim kocim domu, są zabawki węchowe. Wszystkim doskonale znane maty węchowe, kule węchowe, zabawki interaktywne to prawdziwy „must have” każdego kociarza. Tak jak pisałam wyżej, są koty, które takie zabawki będą wyciszać i przez to świetnie sprawdzą się one u kotów nadpobudliwych, nieradzących sobie z emocjami, lękowych. Jeśli Twój kot je na co dzień suchą karmę, to każdy posiłek możesz mu podawać właśnie w takiej urozmaiconej formie i włożyć jego ulubione chrupki do kuli czy maty węchowej.

Wybieraj na początku zabawki, które są łatwe i nie spowodują frustracji u twojego kota. Zdarza się, że mruczki po pierwszych nieudanych próbach wydostania smakołyku rezygnują z zabawki. Wtedy należy się zastanowić, czy zabawka nie była zbyt trudna albo czy smakołyki były w miarę płytko osadzone w zabawce. Na pierwszy raz polecam kulę węchową. Jest na tyle duża, że koty z łatwością wyszukają sobie w niej smakołyki, dodatkowo jest na wysokości kociego pyszczka, więc koty nie muszą wykonywać skomplikowanych pozycji, żeby wydobyć ulubiony smakołyk. 

Do kul i mat wybierajmy jedzenie czy smakołyki, które faktycznie nasz kot lubi, żeby chciał podjąć wysiłek ich zdobycia. I oczywiście zwracajmy uwagę na ich wartość odżywczą i ewentualne dodatki funkcjonalne, korzystne dla kociego zdrowia. Inną opcją są tzw. maty edukacyjne z różnymi kieszonkami i zakamarkami – idea pracy jest taka sama.

Bez wątpienia każdy kociarz wie, jak zapach kocimiętki wpływa na naszych milusińskich. Miauczenie, mruczenie, ocieranie i łaszenie się to naturalne reakcje na nepetalakton, substancję, która ze znaczną siłą oddziałuje na receptory u kotów. Powoduje odprężenie i działa trochę jak narkotyk, ale nie uzależnia i jest w pełni bezpieczna dla zwierzęcia. Dlatego ze względu na swoje właściwości kocimiętka jest wykorzystywana w preparatach pomagających w kreowaniu kocich zachowań. W naszej ofercie dystrybucyjnej KONG znajduje się szeroka gama zabawek zawierających kocimiętkę, jak choćby seria Refillables, gdzie wśród najnowszych wzorów znalazły się biedronka, kameleon i koliber.

KONG oferuje także wiele zabawek przeznaczonych do wypełniania przysmakami lub karmą. Doskonale sprawdzą się jako narzędzie spowalniające w przypadku nadmiernego pochłaniania czy syndromu głodu, a także jako urozmaicenie pory jedzenia. Pochodzący z rodziny bałwanków KONG Kitty czy KONG Cat Active Eight Trak pozwolą rozbudzić instynkt łowcy i sprawią, że posiłek będzie dla kota istnym polowaniem.

amiplay.eu

Barbara Melnyk

Brand Manager

amiplay

Maty czy kule nie powinny być stale dostępne. Jeśli mamy kilka zwierząt w domu, pamiętajmy, żeby każdy miał dostęp do „zdobyczy”, żeby nie był to powód do walk.

Świetnie sprawdzą się również wszelkie zabawki, które nie są powiązane z jedzeniem, ale zawierają w sobie ciekawy dla kota zapach. Takim przykładem mogą być patyczki matatabi, zabawki do kopania z kocimiętką czy walerianą – stymulują koci ośrodek węchu, dając im superzabawę i poprawiając ich nastrój. Kocimiętka (Nepeta cataria) zawiera olejek eteryczny, nepetalakton, który działa na niektóre koty nieomal narkotycznie. Każdy widział kiedyś kota wpadającego w trans ocierania, tarzania, drapania itp. Powodują to zarówno rośliny, jak i zabawki z kocimiętką. Około 30–50% populacji oraz małe kocięta nie reagują na tę roślinę. Podobne działanie ma waleriana, czyli kozłek lekarski.

Są jednak koty, które będą przez zabawki węchowe pobudzane. Wtedy oczywiście można ich również używać, ale trzeba wybrać do tego odpowiednie pory. Na przykład zamiast zostawiać kotu takie zabawki, kiedy wychodzimy z domu do pracy, lepiej dać mu matę węchową, a potem od razu pobawić się z nim w polowanie z wędką. Będzie to świetne urozmaicenie codziennych rytuałów zabaw.

Do stymulacji kociego zmysłu węchu idealnie sprawdzają się naturalne gryzaki dla kotów – nowość marki Petmex. Wyjątkowy i intensywny zapach naturalnych, suszonych przysmaków działa na koty pobudzająco; rozbudza ciekawość i zachęca do dalszej interakcji. 

Gryzaki są niezwykle wielofunkcyjne: można je podawać jako przysmak i gryzak, który korzystnie wpływa na stan zębów oraz dziąseł, jako aromatyczny „dosmaczacz” do codziennej miski, ale również można je wykorzystać jako zabawkę. W linii Petmex – instynktownie smakowite na szczególną uwagę zasługują dwa produkty: suszone paseczki ze skóry dorsza, za których aromatem szaleją niemal wszystkie koty, oraz ucho królika z futrem – nieco większe niż standardowy koci przysmak, jednak idealnie sprawdza się jako pobudzająca zabawka do zabawy w symulację polowania – żaden kot nie przejdzie koło niego obojętnie!

Zuzanna Rapacz

Specjalista ds. rozwoju produktu

Petmex Company

Interaktywne karmienie

Na rynku dostępne są również tzw. zabawki na inteligencję. Wśród nich znajdziemy akcesoria, przy których koty muszą się napracować, żeby wydobyć smakołyk. Jeśli takie zabawki są wykonane z plastiku, to spokojnie możesz do nich użyć mokrej karmy, którą podajesz na co dzień. Interaktywna forma karmienia powoduje, że odnawiamy naturalny cykl łowiecki kota. Koty jako jedne z nielicznych stworzeń zachowały swój cykl łowiecki w 100%. Niezależnie od tego, czy są ukochanymi miziakami, spędzającymi czas na kanapie, to i tak drzemie w nich prawdziwy drapieżnik. Dzięki takiej nieco bardziej kreatywnej formie karmienia koty nabierają pewności siebie, mniej się stresują i są bardziej szczęśliwe. To dla nich dużo bardziej naturalna forma jedzenia niż podawanie posiłków pod nos. 

Surprise ball do zabaw węchowych 

Polowanie to naturalna potrzeba każdego kota, niezależnie od jego wieku czy rasy. Nie da się oszukać instynktu, a nasi futrzaści przyjaciele uwielbiają zabawy stymulujące zmysłowo i intelektualnie, dzięki którym mogą poczuć się niczym prawdziwi myśliwi. 

W realizacji instynktu łowieckiego pomogą kotu kreatywne kule węchowe, takie jak Surprise Ball od marki Ecomfy. Surprise Ball to elastyczna, ażurowa piłeczka, w której standardowo znajduje się kulka wypełniona kocimiętką. Zabawka jest otwierana, a jej wkład wymienny – dzięki temu możesz umieścić w środku ulubione przysmaki swojego kota. 

Struktura piłeczki sprawia, że jest ona plastyczna i ulega odkształceniom pod wpływem dotyku łapek, a zwierzak może zobaczyć i powąchać zawartość kulki. Zabawka węchowa to idealny sposób na to, by sprowokować kota do angażującej zabawy. Gadżet pobudza kilka zmysłów jednocześnie i motywuje do aktywności. Po zabawie warto wynagrodzić kota smakołykiem, aby poczuł, że jego łowy zakończyły się pełnym sukcesem. 

Zabawka Surprise Ball to ekologiczny produkt, zaprojektowany i wytworzony w Polsce z materiałów pochodzących z recyklingu. Kula węchowa Ecomfy to bezpieczna opcja dla wszystkich kotów, niezależnie od ich wielkości czy wieku. 

Agata Puk

Kierownik marki Comfy

Domowe zabawki

Chociaż świat kocich akcesoriów i zabawek kusi nas różnorodnością i atrakcyjnymi kolorami, to takie domowe zabawki możesz zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kilka kartoników, rolki po papierze toaletowym czy stara poszewka na poduszkę. W poszewkę możesz włożyć smakołyki, zamknąć ją i zrobić kilka dziurek na górze. Kot będzie musiał wydobyć sobie z niej jedzonko. Z kartonu, w który włożysz ciasno ułożone rolki po papierze toaletowym, powstanie świetna, interaktywna zabawka. Powrzucaj do niego smakołyki i zobacz, jak twój kot zmienia się w prawdziwego łowcę!